Menu

 Avtor: Marty Hardell Pred leti sem delal s poklicnim inženirjem, ki ga bom imenoval Jim – zelo veren človek, znan po svojem stoičnem, profesionalnem vedenju. Jim je bil sprva previden glede prepričanj sodelavcev iz različnih veroizpovedi, vendar ga je pritegnil odnos učenčevstva, ki je za vedno spremenil njegovo življenje. 

Ko sva se z Jimom tedensko ob kosilu pogovarjala o Svetem pismu, se je njegovo srce omehčalo, njegova vera se je poglobila in njegov pogled se je spremenil. Kar se je začelo kot previdno raziskovanje, se je razcvetelo v živahno pot vere, ki so jo zaznamovali veselje, rast in na novo odkrita strast do Kristusa. Nekega dne, ko sva se srečala na preučevanju ob kosilu, je resni, vedno profesionalni Jim z otroškim navdušenjem vzkliknil: “Mislim, da postajam Jezusov fanatik!” V tistem trenutku je pred mojimi očmi zaživela vrstica iz Lukovega evangelija 24:45: “Tedaj jim je odprl um, da so doumeli Pisma.” 

Delo nam odvrača pozornost. Ko stopimo v pisarno ali odpremo svoj prenosni računalnik, se naša glavna pozornost pogosto vrti okoli krmarjenja po hitrih tokovih našega poslovnega in poklicnega življenja. Toda kako lahko ob zahtevah svojega dela učinkovito upravljamo s časom, ki nam ga zaupajo naša podjetja ali stranke, hkrati pa izpolnjujemo svojo svetopisemsko poklicanost, da ustvarjamo nove učence? 

V Evangeliju po Mateju 28:19-20 Jezus Kristus predstavi najpomembnejšo nalogo, Svoje “Veliko poslanstvo”: “Pojdite torej in naredite vse narode za moje učence: krščujte jih v ime Očeta in Sina in Svetega Duha in učite jih izpolnjevati vse, kar koli sem vam zapovedal.” Ta zapoved ni namenjena samo pastorjem ali misijonarjem, temveč vsakemu Kristusovemu učencu, tudi tistim v delovnem okolju. 

Moč učenčevstva. Ustvarjati nove učence vključuje več kot le posredovanje evangelija; gre za to, da jih vodimo na njihovi poti vere in jih učimo, kako slediti Jezusu na vseh področjih življenja. Na delovnem mestu, kjer se uspeh pogosto meri z meritvami in mejniki, učenčevstvo predstavlja drugačno paradigmo – tako, ki temelji na odnosih, rasti in poklicanosti k nečemu višjemu. 

Predstavljajte si delovno okolje, kjer vodje ne le upravljajo naloge, temveč vlagajo v ljudi; kjer se sodelavci ne borijo le za položaj, temveč sodelujejo; in kjer se uspeh ne meri le z dosežki posameznikov, temveč s kolektivno preobrazbo skupnosti, ki je zavezana rasti. 

Premagovanje ovir z milostjo. Čeprav je klic k učenčevstvu jasen, je njegovo izvajanje na delovnem mestu lahko zastrašujoče. Strah pred prekoračitvijo meja in kulturna občutljivost lahko predstavljata izziv. Vendar imamo lahko upanje – v prepričanju, da kjer nas Bog kliče, nas tudi opremlja. Začne se s ponižnostjo – pripravljenostjo za učenje, prilagajanje in rast. Vključuje okolje, kjer se ceni pristnost, pozdravlja ranljivost in daje prednost odnosom. 

Kako začeti učenčevski odnos. Začetek takega odnosa na delovnem mestu zahteva preprosto dejanje vere – gesto prijateljstva in pristne skrbi. Lahko se začne s povabilom na kavo ali kosilo, ponudbo za skupno molitev ali skupnim zanimanjem za preučevanje Svetega pisma. Pri učenčevstvu ne gre za to, da moramo imeti vse odgovore, ampak za to, da drug drugemu stojimo ob strani v veri, se učimo in skupaj rastemo. To je povzeto v 2. Timoteju 2:2: “Kar si slišal od mene pred mnogimi pričami, izrôči zanesljivim ljudem, takim, ki bodo zmožni tudi druge poučiti.” 

O avtorju
© 2024. Marty Hardell je glavni svetovalec v podjetju Pinpoint Strategic Solutions. Specializiran je za preoblikovanje podjetij v bolj razširljive in dobičkonosne subjekte s pomočjo prilagojenih strategij, sistemov in procesov ter optimizacijo ekip z odkrivanjem njihovega “delovnega genija”. Marty je eden od vodij ekipe C3 CBMC (organizacija, podobna slovenskemu krščanskemu društvu Poslovni tok Slovenija) v mestu Edmond North v Oklahomi, ZDa. 

Prevod: Maja Bilbija, Poslovni tok Slovenija, www.poslovnitok.si
Odgovorna oseba: Prof. dr. mag. Dragica Kisilak, univ.dipl.inž. 

Vsa morebitna vprašanja ali želje prosimo pošljite na: [email protected] 

Vprašanja za diskusijo in razmislek 

  1. Ali poznate Jezusovo “Veliko poslanstvo”, kot je zapisano v Matejevem evangeliju 28:19-20? Če da, kako menite, da se nanaša na zahteve in obremenitve današnjega poslovnega sveta? Ali pa se vam zdi, da je pomembno le v situacijah zunaj delovnega okolja? Pojasnite svoj odgovor. 
  2. S kakšnimi izzivi se soočamo, ko želimo komunicirati in razpravljati o tem, kaj uči Sveto pismo, zlasti v delovnem okolju? 
  3. Ali ste kdaj bili priča, da je neki sodelavec doživel resnično duhovno preobrazbo preko nekoga, ki je globoko predan Jezusu Kristusu? Morda ste to izkusili tudi sami. Kakšno razliko je to pomenilo za tega posameznika – ali za vas osebno? 
  4. Kako je mogoče na delovnem mestu gojiti odnose učenčevstva, pri tem pa še naprej izkazovati odličnost pri svojem delu in ne prestopati meja ali kršiti kulturne občutljivosti? 

OPOMBA: Če imate Sveto pismo in bi želeli prebrati več o tej temi, razmislite o naslednjih odstavkih (če imate internetno povezavo, lahko z enim klikom na naslednje vrstice preberete vse naštete citate): 1 Korinčanom 3:9; 2 Korinčanom 5:18-20; Efežanom 2:10; Filipljanom 4:8-9; Kološanom 3:22-24 

Izziv za ta teden 

Cilji in naloge so pomembni. Prav tako tudi dobiček in bilanca podjetja. Zaslužiti moramo za življenje. Na koncu pa ne gre le za naloge, ki jih opravimo, ali nazive, ki jih imamo, temveč za življenja, na katera vplivamo – za večni vpliv, ki ga imamo za Jezusa Kristusa. 

Kot voditelji bi morali resno razmisliti o preobrazbeni moči učenčevstva na delovnem mestu. V prihajajočem tednu razmislite, kako lahko začnete vlagati v življenja ljudi okoli sebe in jim pomagate odkriti njihov potencial in namen, ki jim ga je dal Bog. Molite, da vas bo Bog vodil do učljivih ljudi, ki jim boste lahko pomagali na poti do globljega in trajnega odnosa z Jezusom Kristusom. 

Copyright © Poslovni tok Slovenija – Vse pravice pridržane!