Menu

Avtor: Robert J. Tamasy – Moje kuharske “spretnosti” so zelo omejene. Znam pripraviti hotdog, odpreti pločevinko juhe in jo segreti ter speči ali umešati jajce. Vendar sem blagoslovljen, ker imam ženo, katere kuharske sposobnosti so veliko večje, kot pa prizna. Torej mi dobre hrane ne manjka.

Čeprav nisem kuhar, pa cenim vrednost receptov. Pomembne so prave sestavine, zmešane v pravih količinah. Če manjka katera sestavina, tudi najbolj priznan kuhar ne more nadomestiti tega, kar manjka. Podobno je tudi v poslovanju. Uspešno podjetje je v veliki meri rezultat pravega “recepta” – z vsemi potrebnimi sestavinami, zmešanimi v pravem razmerju.

Če bi morali zapisati “recept”, ki ga uporablja vaša organizacija, kakšen bi bil? Pri večini podjetij bi sestavine vključevale ljudi, načrte, napovedi, priprave, produktivnost in dobiček. Vendar sem opazil, da je v mnogih primerih izpuščena ena ključna sestavina: molitev.

Pred več kot 40 leti sem se pridružil osebju CBMC (organizacija, podobna slovenskemu krščanskemu društvu Poslovni tok Slovenija) kot urednik in nato kot vodja publikacij. Ena od mojih najprijetnejših – in najpoučnejših – nalog je bila intervjuvati in pisati članke o poslovnih in poklicnih voditeljih, ki se posvečajo udejanjanju svoje vere na delovnem mestu. Vsi so bili edinstveni posamezniki, ki so delovali v širokem razponu poklicnih dejavnosti. Vendar jim je bila v prizadevanju za uspeh skupna ena praksa: molili so.

Večina jih ni molila za otipljiv uspeh ali zmago nad konkurenti. Molili so za modrost in vodstvo, kako razvijati svoje podjetje. Molili so za svoje zaposlene. Molili so, da jim Bog pokaže rešitve za težave, s katerimi so se srečevali. Predvsem pa so molili, da bi oni in njihova podjetja služili kot dobre priče za Boga v svojih skupnostih (Apostolska dela 1:8) in kot učinkoviti ambasadorji Jezusa Kristusa vsem ljudem, s katerimi se vsak dan srečujejo (2 Korinčanom 5:20).

Tukaj je le delček tega, kar Sveto pismo uči o molitvi kot delu “recepta” za naše vsakdanje življenje:

Molitev je stalna in ne priložnostna dejavnost. Za zbrano molitev in meditacijo si lahko določimo poseben čas, vendar je molitev nekaj, kar lahko počnemo vsako minuto, vsak dan, ne glede na to, kje smo. “Neprenehoma molíte.” (1 Tesaloničanom 5:17).

Molimo lahko o čemerkoli in o vsem. Ni omejitev ali meja za to, o čem lahko molimo ali kako naj molimo. Bogu lahko svobodno izrazimo svoje potrebe, skrbi in celo strahove, ne glede na okoliščine. “Nič ne skrbite, ampak ob vsaki priložnosti izražajte svoje želje Bogu z molitvijo in prošnjo, z zahvaljevanjem” (Filipljanom 4:6).

Bog obljublja, da bo odgovoril na molitve svojih otrok. Jezus je učil, da je neposreden stranski učinek osebnega odnosa z Njim ta, da molimo za vse, kar potrebujemo – v skladu z Njegovo voljo – in da imamo zagotovilo, da bodo naše molitve uslišane. “Če ostanete v meni in moje besede ostanejo v vas, prosíte, kar koli hočete, in se vam bo zgodilo” (Janez 15:7).

O avtorju
© 2023. Robert J.Tamasy je napisal knjigi Ambasadorji v poslovnem svetu: trajna zapuščina evangelizacije in učenčevstva v organizaciji CBMC (organizacija, podobna slovenskemu krščanskemu društvu Poslovni tok Slovenija), Poslovanje v najboljšem pomenu besede: Brezčasna modrost iz knjige Pregovorov za današnje delovno okolje, v sodelovanju s Kenom Johnsonom je napisal knjigo Kako živeti življenje s srcem pastirja, skupaj z Davidom A. Stoddardom pa knjigo Mentorstvo s srcem. Vsakih 14 dni objavlja na svojem blogu: www.bobtamasy.blogspot.com. 

Prevod: Maja Bilbija, Poslovni tok Slovenija, www.poslovnitok.si
Odgovorna oseba: Prof. dr. mag. Dragica Kisilak, univ.dipl.inž.

Vsa morebitna vprašanja ali želje prosimo pošljite na: [email protected]

Vprašanja za diskusijo in razmislek

  1. Kaj menite o tem, da bi molili za svoje delo oziroma za svoje podjetje? Ste kdaj bili mnenja, da molitev za takšne stvari ne spada v predvideno področje molitve? Pojasnite svoj odgovor.
  2. Ali poznate koga, ki vam služi kot zgled, kaj pomeni moliti za svoje delo, za svoje podjetje in za različne situacije – tudi nepričakovane – do katerih pride v običajnem dnevu?
  3. Ko Sveto pismo uči, da moramo “neprestano moliti” ali “neprenehoma moliti”, kaj po vašem mnenju to pomeni? Ali lahko molimo, ne da bi zavzeli posebno držo ali bili na določenem mestu – in celo takrat, ko drugi ljudje niti ne vedo, da molimo? Zakaj ali zakaj ne?
  4. Kako bi lahko dosegli, da bi molitev postala osrednji del vašega “recepta” za to, kako živite in se vedete čez dan, bodisi v službi, doma ali v svoji skupnosti?

OPOMBA: Če imate Sveto pismo in bi želeli prebrati več o tej temi, razmislite o naslednjih odstavkih (če imate internetno povezavo, lahko s klikom na naslednje vrstice preberete vse naštete citate)

1 Samuel 12:23; Psalm 55:1; Janez 15:16; Efežanom 6:18; 1 Timoteju 2:1-2; 2:8; Jakob 5:16

Copyright © Poslovni tok Slovenija – Vse pravice pridržane!