Avtor: Rick Boxx – Po podatkih raziskave “Stanje na delovnem mestu 2023”, ki jo je izvedla ena od uglednih raziskovalnih agencij, je v letu 2023, 44 odstotkov zaposlenih po vsem svetu doživljalo vsakodnevni stres na delovnem mestu. Ta odstotek – ki znaša skoraj polovico vseh zaposlenih – je po navedbah raziskovalcev že drugo leto zapored predstavljal najvišjo vrednost v zgodovini. Za leto 2024 podatki še niso na voljo, vendar bodo verjetno podobni.
To sploh ni presenetljivo. Vzroke za stres na delovnem mestu najdemo povsod, kamor se obrnemo. Nenehni svetovni nemiri se zaradi številnih vzrokov neizogibno dotaknejo tudi našega delovnega okolja. Upoštevati moramo še vse hitrejši tempo tehnoloških sprememb. Čeprav so te v večini primerov koristne, povzročajo tudi težave pri prilagajanju nenehno spreminjajočemu se delovnemu okolju. Potem so tu še stalnice, kot so med drugim roki, prodajne kvote, stresni poslovni sestanki, konkurenca in borba za napredovanje.
Še hujše, težava s stresom je še bolj zapletena, saj imamo omejene načine za njeno reševanje. V nekaterih delih sveta poročajo o vse večji krizi duševnega zdravja, saj ni dovolj usposobljenih psihiatrov in strokovnjakov za vedenjsko zdravje, ki bi skrbeli za zaposlene. Z ženo Kathy sva to izkusila pred kratkim, ko sva poskušala najti novega psihiatra za nekatere nujne izzive, s katerimi se sooča eden od najinih otrok. Ugotovila sva, da je čakalna doba za obisk strokovnjaka za prvo obravnavo od 9 do 12 mesecev!
Če niste med tistimi, ki trpijo zaradi visoke ravni stresa, se morda sprašujete: “Kaj ima to opraviti z mano?” Lahko bi rekli, da se nas tiče zaradi zapovedi “ljubi svojega bližnjega kakor samega sebe” (Jakob 2:8). Kot “pastirji” na delovnem mestu moramo imeti razumevanje za izzive, s katerimi se soočajo naši sodelavci, ter biti skrbni in sočutni.
V Pregovorih 27:23-27 najdemo tale napotek: “Skrbno pazi na obraze svoje drobnice,
bodi s srcem pri čredah…. Kozjega mleka je dovolj za tvojo hrano, za prehrano tvoje hiše in za življenje tvojih dekel.” Tudi če nismo nikoli živeli na kmetiji – ali delali na njej – je načelo jasno: odgovorni smo ne le za produktivnost svojih zaposlenih in sodelavcev, temveč naj tudi storimo vse, kar je v naši moči, da izboljšamo njihovo blagostanje.
To ne pomeni, da moramo postati amaterski psihologi ali svetovalci. Če pa vidimo nekoga, za katerega se nam zdi, da je v stiskah in težavah, je morda primerno, da si vzamemo nekaj trenutkov in ga vprašamo: “Kako ti gre?” Morda nam bo hitro odgovoril: “V redu sem,” vendar lahko potem to vprašanje zastavimo še enkrat, pa malo drugače: “Kako ti v resnici gre?”
Če nas to spravlja v zadrego ali če situacija ni primerna, se lahko morda pogovorite z nekom drugim in se z njim posvetujete o svojih pomislekih. Mogoče se lahko ljudje iz kadrovskega oddelka sestanejo s tem posameznikom in najdejo način, kako mu pomagati.
Idealen zgled takšne drže najdemo v Jezusu Kristusu. V Mateju 9:36 piše: “Ko je zagledal množice, so se mu zasmilile, ker so bile izmučene in razkropljene kakor ovce, ki nimajo pastirja.”
Ljudje, ki ukvarjajo z vzrejo ovac, nam povedo, da so te živali nemočne, da bi brez sočutne skrbi pastirja prav lahko poginile. Kako bolje pokazati Kristusovo ljubezen in navzočnost na delovnem mestu, kot da priskočimo na pomoč nekomu, ki je očitno prizadet in pod velikim stresom?
O avtorju
Vse pravice pridržane 2025, Unconventional Business Network (UBN). Prirejeno z dovoljenjem iz publikacije “UBN Integrity Moments”, “Trenutki za integriteto”, ki je komentar na teme vere v delovnem okolju. Obiščite www.unconventionalbusiness.org. UBN je organizacija, ki služi mednarodni skupnosti malih podjetnikov.
Prevod: Maja Bilbija, Poslovni tok Slovenija, www.poslovnitok.si
Odgovorna oseba: Prof. dr. mag. Dragica Kisilak, univ.dipl.inž.
Vsa morebitna vprašanja ali želje prosimo pošljite na: [email protected]
Vprašanja za diskusijo in razmislek
- Kolikšen odstotek ljudi, s katerimi delate, po vaših opažanjih doživlja veliko stresa na delovnem mestu?
- Kaj pa vi: ali ste na delovnem mestu pogosto pod velikim stresom? Celo vsak dan? Če je tako, kakšni so vzroki zanj – in kako se z njim spopadate?
- Ko začutite, da je nekdo, s katerim delate, ali nekdo, ki vam je podrejen, v stiski, da ga bremenijo veliki izzivi, ali čutite dolžnost ali odgovornost, da mu priskočite na pomoč? Zakaj ali zakaj ne? Katere previdnostne ukrepe je treba upoštevati, ko poskušate ponuditi pomoč osebi, ki je očitno pod stresom?
- Na kakšen način lahko vera v Jezusa Kristusa vpliva na to, kako se spoprijemamo s stresom na delovnem mestu, ne glede na to, ali je težava kratkotrajne narave ali pa gre za okoliščine, ki so dolgotrajne in jih ni lahko odpraviti?
OPOMBA: Če imate Sveto pismo in bi želeli prebrati več o tej temi, razmislite o naslednjih odstavkih (če imate internetno povezavo, lahko z enim klikom na naslednje vrstice preberete vse naštete citate): Pregovori 18:24; 27:10; Filipljanom 4:6-9; Marko 12:30-31; Hebrejcem 10:24-25
Izziv za ta teden
V prihajajočem tednu poskusite biti pozorni na delovnem mestu in zapaziti vse, za katere se zdi, da so pod velikim stresom. Lahko molite o tem, kako bi jim ponudili spodbudne besede ali pa jih poslušali, če je oseba pripravljena spregovoriti o tem, kaj jo skrbi. Če je potrebno, predlagajte, kje oseba lahko najde pomoč pri spopadanju s stresom.
Če ste vi ta oseba, ki je pod stresom, je to morda dober čas za molitev in iskanje Božjega vodstva glede deljenja svojih potreb in skrbi z drugo osebo ali nekaj zaupanja vrednimi prijatelji. Če ste član skupine PTS-SLO ali ste v učenčevskem oz. mentorskem odnosu, razmislite o tem, ali ste pripravljeni deliti bremena, s katerimi se soočate.