Menu

Avtor: Robert J. Tamasy – V poslovnem svetu slišimo izraze, kot so “poslovni voditelji”, “direktorji podjetij” in podjetniki, s katerimi označujemo ljudi, ki imajo vpliv in avtoriteto. Kako pogosto pa slišimo, da se ljudje opisujejo kot “služabniki” – razen kadar se pritožujejo?

Izraz “služabnik” lahko razumemo kot poniževalen, kot izraz za nekoga, ki nima velike vrednosti. Nekateri ga morda celo razumejo kot enakovrednega sužnju. Toda v pravem pomenu besede je “služeče voditeljstvo” ne le legitimen izraz, temveč tudi pristop, ki daje moč in ki lahko poveča produktivnost tako posameznika kot organizacije.

Najdemo lahko številne primere vodilnih delavcev, ki so osvojili služeče voditeljstvo in tako bolje uporabljali darove in talente svojih zaposlenih in članov ekipe ter jim omogočili, da jih čim bolje izkoristijo. Vendar je za to potrebna pripravljenost, potrebe in interese drugih postaviti na prvo mesto ter jim omogočiti udeležbo pri zadevah, ki so zanje pomembne.

Sveto pismo o tem govori v Pismu Filipljanom 2:3-4: “Ne delajte ničesar iz prepirljivosti in ne iz praznega slavohlepja, ampak imejte v ponižnosti drug drugega za boljšega od sebe. Naj nobeden ne gleda samo nase, temveč tudi na druge.” Normalno je, da ljudje, ki imajo oblast, zaradi svojega položaja pričakujejo posebne privilegije in spoštovanje, toda kot navaja zgornji odlomek, je potrebna ponižnost, da lahko interese drugih postavimo pred lastne.

Služeče voditeljstvo ni omejeno le na najvišje vodstvene delavce in ljudi v nadzornih vlogah. Zaposleni lahko vodijo tako, da služijo drugim, ne glede na svoj položaj v organizaciji. Kot je zapisano v pismu Efežanom 6:5-8: “Sužnji (zaposleni), ubogajte svoje zemeljske gospodarje (delodajalce) kakor Kristusa, v strahu in trepetu, v preprostosti srca, ne zaradi videza, kakor da bi hoteli ugajati ljudem, ampak kot Kristusovi sužnji, ki iz srca izpolnjujejo Božjo voljo. Služíte z dobro voljo kakor Gospodu in ne kakor ljudem. Saj veste, da bo vsak prejel od Gospoda po tem, kar bo naredil dobrega, bodisi suženj bodisi svobodnjak.

V resnici je služeče vodenje redko enostavno, za kogar koli od nas. Kot je pripomnil sodelavec pri Ponedeljkovi mani, Ken Korkow, odločitev služiti drugim v poslovnem svetu ni brez pomanjkljivosti: “Vedeli boste, da ste služabnik, ko bodo z vami ravnali kot s služabnikom. Želim si, da bi me ljudje imeli za dobrega Božjega služabnika. Hočem, da so navdušeni nad mojo požrtvovalno predanostjo Gospodu in drugim. Toda to ni znak pravega služabnika!”

“Pravi služabnik je tisti, ki dela v senci, morda celo neviden, nikoli ne opozarja nase – preprosto pozna, predvideva in izpolnjuje gospodarjeve želje. Za učence Jezusa Kristusa to pomeni služiti Njemu in ljudem, ki nam jih On pošilja na pot.”

V želji, da bi postali služabniki Jezusa Kristusa v poslovnem svetu, bi se morali zgledovati predvsem po Njem. Rekel je: “Saj tudi Sin človekov ni prišel, da bi mu stregli, ampak da bi stregel in dal svoje življenje v odkupnino za mnoge” (Marko 10:45). Ko pomislimo, da je za Jezusa dati svoje življenje pomenilo umreti na surovem lesenem križu, da bi odkupil grehe človeštva, razumemo, kaj resnično pomeni biti služabnik. Tudi če to vključuje tisto, kar pogosto opisujemo kot “največjo žrtev”.

O avtorju
© 2023. Robert J.Tamasy je napisal knjigi Ambasadorji v poslovnem svetu: trajna zapuščina evangelizacije in učenčevstva v organizaciji CBMC (organizacija, podobna slovenskemu krščanskemu Društvu Poslovni tok Slovenija),Poslovanje v najboljšem pomenu besede: Brezčasna modrost iz knjige Pregovorov za današnje delovno okolje, v sodelovanju s Kenom Johnsonom je napisal knjigo Kako živeti življenje s srcem pastirja, skupaj z Davidom A. Stoddardom pa knjigo Mentorstvo s srcem. Vsakih 14 dni objavlja na svojem blogu: www.bobtamasy.blogspot.com.

Prevod: Maja Bilbija, Poslovni tok Slovenija, www.poslovnitok.si
Odgovorna oseba: Prof. dr. mag. Dragica Kisilak, univ.dipl.inž.

Vsa morebitna vprašanja ali želje prosimo pošljite na: [email protected]

Vprašanja za diskusijo in razmislek

  1. Kaj vam pride na misel, ko prvič slišite izraz “služabnik”?
  2. Ali se vam izraz “služeče voditeljstvo” zdi kot oksimoron – protislovje? Zakaj ali zakaj ne?
  3. Katere bi lahko bile nekatere prednosti prizadevanja, da postanemo služeči voditelj, ne glede na svojo vlogo in odgovornosti v podjetju ali organizaciji?
  4. Kako naj bi po vašem mnenju to, da je nekdo privrženec Jezusa Kristusa, vplivalo na njegovo odločenost, da postane služabnik – ali celo služeči vodja – v poslovnem svetu?

OPOMBA: Če imate Sveto pismo in bi želeli prebrati več o tej temi, razmislite o naslednjih odstavkih (če imate internetno povezavo, lahko s klikom na naslednje vrstice preberete vse naštete citate)

Filipljanom 1:1; Kološanom 3:17; 3:23-24; 1 Timoteju 6:1-2; Jakob 1:1-4; 1 Peter 2:18-21

Copyright © Poslovni tok Slovenija – Vse pravice pridržane!