Menu

Avtor: Ken Korkow – Primerjava je nevarna igra, ker smo vsi edinstveni. Nekateri ljudje imajo sposobnosti in lastnosti, za katere si želimo, da bi jih imeli tudi mi. Bi vas presenetilo, če bi ugotovili, da ti isti ljudje zavidajo sposobnostim in lastnostim, ki jih imate vi? No, predpostavljam, da je normalno, da si želimo biti drugačni – vem, da sam to kdaj počnem.

Spomnim se na primer, kako sem si želel, da bi bil višji ali da bi imel boljši spomin. Nekateri si morda želijo, da bi imeli drugačne družinske člane ali da bi bile njihove izkušnje iz preteklosti drugačne. Ali si želite, da bi se lahko bolje obvladovali, tako da ne bi ponavljali istega omejujočega in/ali uničujočega vedenja? Nešteto trenutkov je, ko sem si želel, da bi lahko prenehal delati iste napake.

Danes zjutraj sem v eni od dnevnih pobožnosti, ki jih prebiram in ki se imenuje Jezus kliče, prebral tole vrstico: “O človek, kdo si vendar ti, da bi se prerekal z Bogom? Bo mar lončenina rekla tistemu, ki jo je naredil: Zakaj si me naredil takšno? Mar lončar ne razpolaga z glino tako, da lahko iz iste mešanice naredi eno posodo v čast, drugo v nečast?” (Pismo Rimljanom 9:20-21).

Nato sem bil opomnjen na to, koliko milosti mi je dal Bog – Njegove brezmejne, brezpogojne, nezaslužene naklonjenosti – in koliko milosti še vedno vsakodnevno potrebujem. Prebral sem naslednje misli pokojnega Henryja Blackabyja, avtorja odlične svetopisemske študije Doživljanje Boga. Začel je s citiranjem odlomka, ki sem ga že mnogokrat prebral: “Kajti tiste, ki jih je že vnaprej poznal, je tudi vnaprej določil, naj bodo skladni s podobo njegovega Sina, da bi bil ta prvorojenec med mnogimi brati. Tiste, ki jih je vnaprej določil, je tudi poklical; in tiste, ki jih je poklical, je tudi opravičil; tiste pa, ki jih je opravičil, je tudi poveličal” (Pismo Rimljanom 8:29-30).

Čeprav si morda včasih želimo, da bi bili drugačni, je vsak od nas rezultat popolnega, božanskega Božjega načrta. To, kakšni smo in kdo smo, ni napaka.

Blackaby je nadaljeval z razlago, kaj to pomeni: “Vaše življenje je del velikega Božjega načrta. Bog je vedel za vas in imel načrt za vaše življenje, še preden se je začel čas. Vse je vedel o vas, še preden ste se rodili.” Nato je navedel verz, ki me še vedno navdušuje – Jeremija 1:5: “Preden sem te upodobil v materinem telesu, sem te poznal; preden si prišel iz materinega naročja, sem te posvetil…”

“Bog je vnaprej določil, da boste postali podobni Njegovemu Sinu. Vaše življenje ima torej svojo usodo. Kristus je model, po katerem Oče razvija vaše življenje. Namenjeno vam je imeti odnos z Očetom, ki je tako intimen kot odnos med Jezusom in Očetom (Janez 17:21). Vsak dogodek, ki ga dopusti v vašem življenju, je namenjen temu, da postanete bolj podobni Kristusu.

“Božji klic je prišel, ko vas je povabil, da se mu pridružite v tem procesu! Njegov klic je bil izredno oseben, oblikovan posebej za vaš odziv. Kako čudovito se je zavedati, da vas je v določenem zgodovinskem trenutku vsemogočni Bog osebno nagovoril in vas povabil, da postanete njegov otrok!”

Ne glede na to, s kakšnim delom se ukvarjamo – kot direktor, menedžer, nadzornik, prodajalec, obrtnik, pedagog, glasbenik, inženir, odvetnik, zdravnik, tehnik ali kakšen drug poklic – smo veliko več kot pa delo, ki ga opravljamo. Kot pravi Pismo Rimljanom 8:29, nas je Bog vnaprej določil, “da bi bili podobni njegovemu Sinu”, Jezusu Kristusu. Bolj kot karkoli drugega Bog želi, da ko ljudje gledajo na nas, vidijo Kristusa. S tem, da smo različni, pa ljudem omogoča, da ga vidijo na različne načine.

O avtorju
Ken Korkow živi v Omahi v Nebraski, ZDA, kjer služi kot področni direktor organizacije CBMC (organizacija, podobna slovenskemu krščanskemu društvu Poslovni tok Slovenija). Prispevek je prirejen po rubriki “Fax of Life” (neprevedljiva besedna igra, op. prev.). Uporabljeno z dovoljenjem.

Prevod: Maja Bilbija, Poslovni tok Slovenija, www.poslovnitok.si
Odgovorna oseba: Prof. dr. mag. Dragica Kisilak, univ.dipl.inž.

Vsa morebitna vprašanja ali želje prosimo pošljite na: [email protected]

Vprašanja za diskusijo in razmislek

  1. Če se vrnemo k uvodnemu vprašanju, ali si včasih želite, da bi bili drugačni? Če bi bilo odvisno od vas, na kakšen način bi se radi spremenili?
  2. Kakšen je lahko učinek zavidanja drugim, ko si želimo, da bi jim bili podobni glede na njihove osebnosti, lastnosti, spretnosti ali nadarjenosti? Ali je lahko primerjanje tega, kdo smo, s tem, kar vidimo pri drugih ljudeh, na kakršen koli način produktivno? Pojasnite svoj odgovor.
  3. V prvem navedenem odlomku iz Pisma Rimljanom 8:29 piše, da smo “vnaprej določeni [od Boga], da bomo skladni s podobo Njegovega Sina”. Kaj po vašem mnenju to pomeni? In kako lahko to vključimo v svoj pristop do svoje službe in svojih odgovornosti na delovnem mestu?
  4. Druga vrstica, Jeremija 1:5, navaja Boga, ki izjavlja: “Preden sem te upodobil v materinem telesu, sem te poznal; preden si prišel iz materinega naročja, sem te posvetil…” Kako si to razlagate in ko o tem razmišljate, kako se ob tem počutite?

OPOMBA: Če imate Sveto pismo in bi želeli prebrati več o tej temi, preberite naslednje odstavke (če imate internetno povezavo, lahko – s klikom na spodnje vrstice – preberete vse naštete citate neposredno na biblija.net):

Izaija 29:13-16; 64:8; Jeremija 29:11-13; 33:2-3; 1 Korinčanom 3:9; Efežanom 2:10

Copyright © Poslovni tok Slovenija – Vse pravice pridržane!