Menu

 Avtor: Jesus Sampedro Kako veste, ali ste vodja? Preverite, ali vam kdo sledi. Če imate privržence, je to dokaz, da gre za takšno ali drugačno vodenje. John Maxwell, svetovno znani pisec in avtoriteta na področju vodenja, je nekoč dejal: “Če mislite, da ste vodja, pa vam nihče ne sledi, se samo sprehajate.” Ali vodite – ali pa se samo sprehajate? 

Pri ocenjevanju učinka vodenja si je treba zastaviti pomembno vprašanje: od kod se v ljudeh pojavi želja, da bi nekomu sledili – in da potem tudi dejansko sledijo? Zakaj se ne zadovoljijo s tem, da si začrtajo svojo lastno pot? 

Mnogi vodje domnevajo, da jim ljudje sledijo zaradi njihovih prepričljivih sposobnosti, karizme, dosežkov, slave ali drugih lastnosti oz. značilnosti. To je pogosto tako na področju poslovnega vodenja, kjer so vodje večinoma priznani na podlagi osebnosti in svojih lastnih dosežkov. Ljudje radi sledijo tistim, ki se zdijo uspešni v ukrepanju. 

Vendar pa ni vedno tako. Zlasti na področju duhovnega vodenja se je pomembno zavedati, da je Bog tisti, ki ljudem da željo slediti določenemu voditelju, jih spodbudi, da mu začnejo slediti in da mu še naprej sledijo. To je vodja, ki ga je Gospod določil in mazilil za Svoje namene. 

Izraelski kralj David je spoznal, da je Bog tisti, ki mu je podrejal narode (glej Psalm 144:2). David se je tega zavedal, še preden je prevzel svoje kraljevske odgovornosti. V polnosti pa je to načelo izkusil, ko je prevzel položaj novega izraelskega kralja in zamenjal hudo pomanjkljivega kralja Savla. 

V 12. poglavju Prve kroniške knjige v Stari zavezi Svetega pisma je predstavljen zanimiv opis, kako se je ljudstvo odločilo podrediti se Davidovemu poveljevanju, se mu pridružilo in ga prepoznalo kot voditelja, ki ga je določil Bog. Do tistega trenutka je David izkazoval zvestobo Savlu, svojemu predhodniku. Zadovoljil se je z zaupanjem v Boga in bil odločen, da bo izpolnil svoje življenjsko poslanstvo. Vendar še ni imel potrebne družbe ključnih ljudi, ki bi mu stali ob strani v njegovih prizadevanjih – zlasti vojske, ki bi njega in njegovo ljudstvo branila pred sovražnimi frakcijami. 

Da bi pridobil potrebne privržence, David ni objavljal oglasov v časopisih ali izobešal na oglasnih deskah po mestu. Preprosto je verjel, da bo Bog – podobno kot je poskrbel za mnoge druge stvari v njegovem življenju – poskrbel tudi za to potrebno “ekipo” ljudi. Gospod je prevzel nalogo, da mobilizira in usmeri ključne posameznike z vseh področij izraelske družbe k Davidu, da sprejmejo njegovo poveljstvo in se pridružijo njegovemu cilju.

O tem beremo v Drugi kroniški knjigi 12:22, kjer piše: “Dan za dnem so prihajali k Davidu možje v pomoč, dokler tabor ni bil velik kakor Božji tabor.” Nato je David lahko izkusil čudež vodenja, ko je Bog izbral in sestavil ekipo bogaboječih privržencev in sodelavcev. Ti so se izkazali za zveste voditelje, sposobne izpolniti naloge, ki so jim bile dodeljene. 

David je postal živ primer pregovora, ki ga je njegov sin Salomon zapisal leta pozneje, po tem, ko je sam prevzel kraljevanje v Izraelu. Salomon je pripomnil: “Zaradi razprtij v deželi se pogosto menjajo njeni veljaki, med razumnimi ljudmi pa dolgo vlada, kdor vzdržuje red” (Pregovori 28:2). 

O avtorju
© 2024. Dr. Jesus A. Sampedro, rojen v Venezueli, je izredni profesor in direktor programa Master of Arts (MA) in Leadership na univerzi Mid-America Christian University. Razvijanje voditeljev je njegova dolgoletna strast. Bil je član upravnega odbora CBMC International (organizacija, podobna slovenskemu krščanskemu društvu Poslovni tok Slovenija), ustanovni član poslovnega in teološkega sveta Svetovne evangeličanske zveze (WEA), trenutno pa je član upravnega odbora Mednarodne zveze trenerjev (sekcija Arkansas-Oklahoma). 

Prevod: Maja Bilbija, Poslovni tok Slovenija, www.poslovnitok.si
Odgovorna oseba: Prof. dr. mag. Dragica Kisilak, univ.dipl.inž. 

Vsa morebitna vprašanja ali želje prosimo pošljite na: [email protected] 

Vprašanja za diskusijo in razmislek 

  1. Kako bi opredelili “vodenje”? Ste kdaj spoznali koga, ki se je obnašal kot vodja, ker pa ni imel pravih privržencev, se je v resnici – kot je to izrazil John Maxwell – le sprehajal? 
  2. Katere značilnosti ali lastnosti iščete pri ljudeh, ki bi jim bili pripravljeni slediti kot vodjem? 
  3. Ali verjamete, zlasti v duhovnem smislu, da je Bog tisti, ki usmerja ljudi, da sledijo posameznikom, ki jih postavi na vodstvene položaje, celo na tako imenovanem “posvetnem trgu”? Zakaj ali zakaj ne? 
  4. Na kakšen način se lahko oseba, ki ima Kristusov značaj – lastnosti, ki jih je med svojim zemeljskim služenjem izkazoval Jezus Kristus – izkaže za učinkovitejšega voditelja od osebe, ki teh lastnosti nima oziroma jih ne izkazuje? 

OPOMBA: Za dodatne misli iz Svetega pisma preberite naslednje odlomke (če imate internetno povezavo, lahko z enim klikom na naslednje vrstice preberete vse naštete citate): 2 Mojzes 3:9-18; Pregovori 27:23-27; Matej 28:19-20; Janez 15:5-8; 15:16 

Izziv za ta teden 

Dobro je, da ocenjujete in si prizadevate izboljšati svoj slog in tehniko vodenja, vendar je Bog tisti, ki poskrbi, da boste imeli privržence za naloge, ki vam jih je zaupal. 

V naslednjem tednu si vzemite nekaj časa za razmislek o svojih prednostih in slabostih pri vodenju. Morda bo koristno, če se posvetujete z zaupanja vrednim prijateljem, mentorjem in člani vaše skupine PTS-SLO, če ste član take skupine. Molite in vprašajte Boga, kakšen voditelj želi, da postanete. 

Copyright © Poslovni tok Slovenija – Vse pravice pridržane!