Avtor: Jay Emory – Pred kratkim sem naletel na zelo zanimiv citat znanega svetovalca za vodenje Johna Maxwella. To je bil zame dober opomin in morda bo dobro služil tudi vam. Zapisal je:
“Majhen napredek je boljši kot noben napredek. Uspeh dosežemo z mnogimi majhnimi koraki. Če se pri majhnem koraku spotaknete, je to le redko pomembno. Ne zavijajte smeti v darilno embalažo. Pustite majhne neuspehe za sabo.”
Najpomembnejši nauk, ki se ga je moja žena v najinem zakonu naučila, je tale: “Pustimo majhne neuspehe za sabo.” Pred kratkim sva praznovala obletnico poroke in ljudje, ki me dobro poznajo, vedo, kolikokrat sem moral v preteklih letih prositi svojo nevesto za odpuščanje. Veliko mojih majhnih neuspehov je morala odpustiti!
Ne razumite me narobe – najino življenje ni bilo polno neuspehov. (Mislim, da sem dober mož.) Bila sva neizmerno blagoslovljena, kar dokazuje najinih 33 skupnih let. Toda tako kot vsi drugi, pa naj smo poročeni ali samski, se moramo vsak dan soočati z ljudmi, ki jih srečujemo – sodelavci, strankami, prijatelji in zakonci – in ki občasno storijo ali rečejo stvari, ki niso v skladu z našimi pričakovanji. Včasih so njihove besede in dejanja – pa tudi naša lastna – veliko razočaranje.
Ključno je, kot je dejal Maxwell, da napredujemo v pravi smeri, da vztrajamo pri napredku, tudi kadar doživljamo majhne neuspehe. In preden se zavemo, kot se je zgodilo v najinem zakonu, mine 33 čudovitih let! Enako lahko velja tudi pri oblikovanju uspešne poklicne kariere.
Pri odpuščanju majhnih neuspehov ne gre le za razum, gre tudi za jezik. Kolikokrat ste v preteklih letih slišali pridige v cerkvi ali sodelovali v pogovorih o vplivu in nevarnosti besed, ki jih izustimo? O pomenu tega, da “krotimo svoj jezik”, neposredno govori 3. poglavje Jakobovega pisma. Po izjavi, da “Vsi delamo mnogo napak” (Jakob 3:2), odlomek pojasnjuje, da tako kot konja usmerja majhna brzda v gobcu in majhno krmilo usmerja ladjo, lahko jezik močno vpliva na dobro – ali na slabo: “Tako je tudi jezik majhen del telesa, a se ponaša z velikimi rečmi. Poglejte, kako majhen ogenj, pa vžge tako velik gozd! Tudi jezik je ogenj; med deli našega telesa je jezik vesolje krivice, ki omadežuje vse telo in razvnema krog nastajanja, njega pa razvnema peklenska dolina“
(Jakob 3:5-6).
To je kruta realnost, s katero se soočamo vsi. Ta odlomek nadaljuje takole: “Z njim (jezikom) hvalimo Gospoda in Očeta in z njim preklinjamo ljudi, ki so ustvarjeni po Božji podobnosti. Iz istih ust prihajata blagoslov in kletev. Moji bratje, to se ne sme tako goditi” (Jakob 3:9-10). Ko torej komuniciramo s sodelavci, prijatelji in celo s soprogo oz. soprogom, ne pozabimo “pustiti majhne neuspehe za sabo”. Eden od načinov, kako to doseči, je, da brzdamo svoj jezik in se upremo skušnjavi izreči besede, ki jih bomo pozneje obžalovali – s čimer majhni neuspehi lahko narastejo v velike težave.
Ena najpomembnejših stvari, ki se jih moramo z leti naučiti, je to, da utegne jutrišnji dan biti povsem drugačen, kot je današnji. Zato si prizadevajmo, da ne dopuščamo malenkostim, da uničujejo dobre odnose, ki jih imamo v službi ali doma. Življenje, zdravje in odnosi so dragoceni in jih ne smemo jemati za samoumevne.
Kot modro ugotavlja pisec Pregovorov v vrstici 19:11: “Človekova dojemljivost zadržuje njegovo jezo, šteje si v čast, da spregleda žalitev.” To ni le modro, ampak tudi častno.
O avtorju
Jay Emory je predsednik banke BancFirst. Kot finančni strokovnjak deluje že več kot 30 let. Njegov cilj je povezovanje z moškimi in ženskami ter vplivanje na njihovo vero in finančno situacijo preko spodbujanja in navezovanja stikov. Vsak teden vodi tudi skupino CBMC Connect3 (majhne študijske skupine, podobne tistim, ki jih organizira slovensko krščansko društvo Poslovni tok Slovenija) v svoji pisarni v Yukonu v Oklahomi, ZDA.
Prevod: Maja Bilbija, Poslovni tok Slovenija, www.poslovnitok.si
Odgovorna oseba: Prof. dr. mag. Dragica Kisilak, univ.dipl.inž.
Vsa morebitna vprašanja ali želje prosimo pošljite na: [email protected]
Vprašanja za diskusijo in razmislek
- Kako dobro se spopadate z “majhnimi neuspehi”? Ali ste nagnjeni k temu, da jih premlevate – pa naj gre za vaše neuspehe ali neuspehe drugih? Ali pa jih znate pustiti za sabo, jih odmisliti in iti naprej brez obžalovanja ali zamere?
- Kaj menite, zakaj ima osredotočanje na majhne neuspehe tako škodljiv vpliv na naše odnose in delovno uspešnost?
- Na kakšen način lahko besede, ki jih izrečemo, povzročijo, da se razrastejo majhni neuspehi, ki bi jih sicer hitro pozabili? Ali lahko navedete kakšen primer iz lastnih izkušenj?
- Navedeni pregovor pravi: “Človekova dojemljivost zadržuje njegovo jezo, šteje si v čast, da spregleda žalitev.” Kako naš odziv na manjše prekrške odraža modrost in potrpežljivost? Ali to pomeni, da naj nikoli ne obravnavamo napak in se z njimi sploh ne soočamo? Zakaj ali zakaj ne?
OPOMBA: Če imate Sveto pismo in bi želeli prebrati več o tej temi, razmislite o naslednjih odstavkih (če imate internetno povezavo, lahko z enim klikom na naslednje vrstice preberete vse naštete citate): Pregovori 10:19; 10:20-21; 12:18; Matej 5:22; Efežanom 4:26; 4:29-32; Jakob 1:19-20
Izziv za ta teden
Ste se zalotili, da ste kritični do ljudi okoli sebe (ali do določene osebe) zaradi manjših stvari, ki jih štejete za napake? Morda je čas, da prosite Boga, naj vam pomaga prepoznati, ali so to “majhni neuspehi”, ki jih morate odpustiti.
In podobno, kateri “majhni neuspehi” iz vaše preteklosti vas morda še vedno preganjajo v sedanjosti in vam preprečujejo, da brez nepotrebnega obžalovanja pustite to za sabo? Ta teden je morda pravi čas, da se srečate z zaupanja vrednim prijateljem (ali morda z nekaj prijatelji) in jim priznate svoje težave ter jih prosite za nasvet, kako izpustiti iz rok nespremenljivo preteklost in se usmeriti v obetavno prihodnost.
Copyright © Poslovni tok Slovenija – Vse pravice pridržane!