Menu

 Avtor: Jim Langley Verjetno ste opazili, kako zapleteno je postalo življenje. Poslovni in poklicni ljudje vsak delovni dan pregledajo na stotine elektronskih sporočil, da bi našli približno ducat tistih, ki so pomembna za njihovo dejavnost. Tudi številni upokojenci ugotavljajo, kako preobremenjeno je postalo njihovo življenje, celo po koncu poklicne poti. Pogosto razmišljajo o tem, koliko več so dosegli, ko so delali s polnim delovnim časom! 

Zdi se, da bolj ko napredujemo, bolj nas tehnologija lovi v časovne pasti. V svojem zavarovalniškem poklicu opažam, da je zadnjih 40 let prineslo velik napredek v načinu poslovanja – svojim strankam in potencialnim strankam lahko zagotovim veliko več podatkov v krajšem času. Zanimivo pa je, da sem v času, ko je bilo moje poslovanje manj zapleteno, z manj možnostmi in viri, lahko z manj truda sklenil več poslov. Imate tudi vi podobno paradoksalno izkušnjo? 

Mnogi med nami se ujamejo v zanko kupovanja najnovejših pametnih telefonov, da bi lahko obvladovali vse aplikacije, ki so namenjene enostavnejšemu in prijetnejšemu življenju. Moj avtomobil ima vgrajen navigacijski sistem in na telefonu lahko vedno uporabljam GPS. Toda presenetljivo je, da pogosto rad najdem svoj cilj na staromodni način – s tiskano različico Googlovih zemljevidov ali včasih s starim mestnim zemljevidom, ki ga imam shranjenega v predalu. 

Tako zelo smo “napredovali”, da ljudje v kavarnah ne berejo več svojega najljubšega dela časopisa, da bi se izognili pogovorom s prijatelji ali družino. (V mnogih mestih je časopise težko najti!) Namesto da bi komunicirali z drugimi iz oči v oči, strmimo v pametne telefone ali tablične računalnike. Boleče mi je, ko vidim štiri- ali veččlansko družino, ki sedi v restavraciji, vsi pa so zatopljeni v svoje osebne medijske naprave in tako zamujajo čudovito priložnost, da bi slišali, kaj se dogaja v življenju drugih družinskih članov. 

Iz tega razloga si zavestno prizadevam poenostaviti svoje življenje. To vključuje osredotočanje na Boga, ki je ustvaril in zasnoval ta naš zapleteni svet, vendar nam daje preproste, a učinkovite smernice za življenje. Pred mnogimi leti sem se predal temu zapletenemu Bogu in spoznal, da je Njegovim potem zelo preprosto slediti. Ne potrebujemo elektronskih pripomočkov, ki bi nam razkrivali Njegovo voljo za naše življenje. Resnice in načela Njegove besede nam pomagajo, da ostanemo na ravni poti skozi ta naš vse bolj zapleteni svet. Tukaj je nekaj izmed njih: 

Božje zapovedi – pravila za življenje – so preproste. Večina podjetij ima dolge priročnike za zaposlene, in kadar kupimo avto, nek aparat ali elektronsko napravo, so ti opremljeni z zapletenimi navodili. Ko pa je Bog postavil svoje zapovedi, svoja pravila za življenje, jih je dal le deset. Prva je temelj za vse ostale: “Ne imej drugih bogov poleg mene! Ne delaj si rezane podobe… Ne priklanjaj se jim in jim ne služi, kajti jaz, Gospod, tvoj Bog, sem ljubosumen Bog… izkazujem dobroto tisočem, tistim, ki me ljubijo in izpolnjujejo moje zapovedi” (2 Mojzes 20:4-6). 

Bog ponuja preprosto pot do modrosti. Naš svet je poln znanja in informacij, vendar se zdi, da modrosti zelo primanjkuje. Bog obljublja, da jo bo zagotovil tistim, ki jo iščejo. “Gospodova postava je popolna, poživlja dušo; Gospodovo pričevanje je zanesljivo, nevednega dela modrega” (Psalm 19:8). 

Božja preskrba ni zapletena. Načrtujemo, izumljamo in snujemo načine, kako doseči svoje cilje in zadovoljiti svoje potrebe, vendar so Božji načini razmeroma preprosti. Vse, kar zahteva, je vera in neomajno zaupanje Vanj. “Gospod varuje preproste, bil sem slaboten, pa me je rešil” (Psalm 116:6). 

O avtorju
© 2024, vse pravice pridržane. Jim Langley piše že več kot 30 let ob svoji zaposlitvi kot agent za življenjsko in zdravstveno zavarovanje. V zadnjih letih je svojo strast usmeril v pisanje o svojem osebnem odnosu z Bogom. Njegov cilj je spodbuditi tudi druge, da se Mu približajo. Je dolgoletni član organizacije CBMC (organizacija, podobna slovenskemu krščanskemu društvu Poslovni tok Slovenija), članke z naslovom “Fourth Quarter Strategies” (Strategije četrte četrtine) pa je začel pisati leta 2014. 

Prevod: Maja Bilbija, Poslovni tok Slovenija, www.poslovnitok.si
Odgovorna oseba: Prof. dr. mag. Dragica Kisilak, univ.dipl.inž. 

Vsa morebitna vprašanja ali želje prosimo pošljite na: [email protected] 

Vprašanja za diskusijo in razmislek 

  1. Številni tehnološki dosežki, ki so nam na voljo, so zelo koristni, vendar na nek način komplicirajo vsakdanje življenje. Ali vam pride na misel kakšen primer tega? 
  2. Če ste že nekaj časa na delovnem mestu, se verjetno spomnite, kako je bilo brez nekaterih današnjih elektronskih čudes. Ali kdaj hrepenite po “dobrih starih časih”, ko je bilo manj zapletov in motečih dejavnikov? Pojasnite svoj odgovor. 
  3. Kljub vsem napravam, ki so nam na voljo, da nam “prihranijo čas”, številne študije kažejo, da doživljamo več stresa in nezadovoljstva kot kdaj koli prej. Kako si to razlagate? 
  4. Podana je misel, da lahko vera v Boga pomaga pri poenostavitvi našega vsakdana, tako na delovnem mestu kot v zasebnem življenju. Ali se strinjate s tem? Zakaj ali zakaj ne? 

OPOMBA: Za dodatne misli iz Svetega pisma na to temo preberite naslednje odlomke (če imate internetno povezavo, lahko z enim klikom na naslednje vrstice preberete vse naštete citate): 2 Mojzes 20:1-17; Psalm 19:7-8; Psalm 116:5-6; Pregovori 8:1-11; Marko 12:28-31

Izziv za ta teden 

Živimo v hitrem svetu, ki nas skoraj obvezuje, da moramo živeti v hitrem tempu. V prihajajoče tednu poskusite upočasniti tempo in oceniti, kako zapleteno je postalo vaše življenje in koliko ga nadzorujejo tehnološka orodja in naprave, ki so vam na voljo. 

Morda bi bilo koristno, če bi se z nekom – dobrim prijateljem ali mentorjem – srečali in se pogovorili o tem, kako lahko poenostavite svoje življenje in zmanjšate raven stresa, ki ga doživljate. Molite, da vam Bog da modrost, kako se znebiti nekaterih dobrih stvari, da bi se lahko osredotočili na najboljše stvari. 

Copyright © Poslovni tok Slovenija – Vse pravice pridržane!