Menu

(Opomba urednika: To je prvi od dveh delov.)

 Avtor: Gary Tenpenny Pred nekaj leti mi je prijatelj predlagal, da naj se enkrat na četrtletje odpravim nekam na samo in se posvetim poslovnemu načrtovanju. Dejal je, da mu to pomaga pri uresničevanju osebnih in poslovnih ciljev. Kot oseba, ki mu je pomembno izpolnjevanje ciljev, sem njegov predlog vzel resno in ga začel uresničevati. Našel sem čas, da se umirim in upočasnim, zberem misli in jasneje razmišljam brez hrupa doma in na delovnem mestu. 

Kot je Bog hotel, je sčasoma skozi moje duhovno potovanje in rast pri tem četrtletnem umiku šlo manj za poslovanje in bolj za moj čas na samem z Bogom. Zdaj je to eden najpomembnejših duhovnih ritmov mojega življenja. Ugotovil sem, da brez njega moje duhovno zdravje slabi. 

V Svetem pismu najdemo številne primere tega. Vzeti si čas na samem, upočasniti se in se osvoboditi hrupa in kaosa vsakdanjega življenja je bila pomembna praksa za večino ljudi, ki jih je Bog uporabil za uresničevanje Svojih namenov. Celo Jezus Kristus je potreboval te mirne trenutke: “In ko je množice odpustil, je šel na goro, da bi na samem molil. Ko se je zvečerilo, je bil tam sam” (Matej 14:23). 

Časi tišine in umika so bili za izraelsko ljudstvo pomembni na več načinov. Psalm 46 na primer se začne s temi besedami zagotovila: “Bog nam je zatočišče in moč, pomoč v stiskah, vedno navzoča. Zato se ne bojimo, ko se zemlja spreminja in se gore majejo v osrčju morja; najsi hrumijo in se penijo njegove vode, najsi se tresejo gore ob njegovem vzdigovanju.” Ali to zveni podobno temu, kar se včasih dogaja v vašem življenju? 

Proti koncu psalma nam je namesto poziva: “Vstani in stori nekaj!” rečeno ravno nasprotno: “Umirite se in spoznajte, da sem jaz Bog; povzdignjen bom med narodi, povzdignjen bom na zemlji” (Ps 46:10). Sredi nemira lahko še vedno doživljamo mir in tišino, če se osredotočimo na Boga. 

Ko razmišljam o svoji izkušnji v teh časih tišine, se zavedam, kako močno odraža mojo duhovno pot in rast k življenju v intimnosti z Jezusom. Tu sta dve ključni točki, ki sem se ju naučil: 

  1. Pogosto se moram odmakniti od hrupa vsakdanjega življenja in se približati Bogu, da bi slišal, kaj mi ima Bog povedati. 
  2. Tudi takrat, ko se zdi, da gre življenje ravno prav (kot to opredeljuje moj omejeni, pomanjkljivi človeški um), ima Bog zame pripravljeno nekaj, kar je boljše, kot si lahko predstavljam. On me ljubi in Njegov načrt za moje življenje, čeprav se morda precej razlikuje od mojega trenutnega življenja, bo radosten. 

Pogosto vprašam uspešne ljudi – ne glede na to, ali so Jezusovi učenci ali ne – kako bi na lestvici od 1 do 5 ocenili kakovost svojega življenja. Ne v finančnem smislu, ampak na splošno: Kako dobro je vaše življenje? Večina odgovori, da je “v redu” in da je njihovo življenje “nekje na 4. stopnji”. Zdaj pa si predstavljajte, da lestvica seže do 10. Kako pravite na misel, da vam je na voljo povsem druga raven veselja, miru in zadovoljstva, ki se je niti ne zavedate? 

V prihodnji Ponedeljkovi mani bo drugi del tega članka ponudil nekaj praktičnih predlogov, kako izkoristiti vrednost časa v samoti, in sicer na podlagi preprostih korakov, ki so mi pomagali pri želji, da se upočasnim in najdem miren čas za razmišljanje, načrtovanje in meditacijo. 

O avtorju
© 2024. Gary Tenpenny je vodstveni inštruktor s svetopisemskim pogledom na svet, ki želi stati ob strani drugim vernikom in jim pomagati na njihovi krščanski poti na vseh področjih njihovega življenja. Je višji področni direktor organizacije CBMC Central Midwest (organizacija, podobna slovenskemu krščanskemu društvu Poslovni tok Slovenija). 

Prevod: Maja Bilbija, Poslovni tok Slovenija, www.poslovnitok.si
Odgovorna oseba: Prof. dr. mag. Dragica Kisilak, univ.dipl.inž. 

Vsa morebitna vprašanja ali želje prosimo pošljite na: [email protected] 

Vprašanja za diskusijo in razmislek 

  1. Ali ste se kdaj udeležili kakšnega srečanja na samem, namenjenega načrtovanju? Če da, kakšna je bila ta izkušnja za vas? Če ne, kaj menite o tej ideji? 
  2. Katere so po vašem mnenju ovire, ki bi lahko zmanjšale učinkovitost načrtovanega “pobega” za umiritev in umik od hrupa vsakdanjega življenja in dela? 
  3. Kako lahko takrat, ko je treba postoriti toliko stvari, prekinitev dela in namerno načrtovanje časa za odmik od vsega pomaga ljudem pri njihovem prizadevanju, da bi postali uspešnejši? 
  4. Ali vam kaj pomeni spoznanje, da je bilo tudi Jezusu Kristusu in številnim duhovnim voditeljem v Svetem pismu pomembno vzeti si čas za odmik v tišino, stran od svojih odgovornosti in vsakodnevnih dejavnosti? Zakaj ali zakaj ne? 

OPOMBA: Če imate Sveto pismo in bi želeli prebrati več o tej temi, razmislite o naslednjih odstavkih (če imate internetno povezavo, lahko z enim klikom na naslednje vrstice preberete vse naštete citate): Psalm 37:3-7; 100:3; Pregovori 16:3; 16:9; 20:24; Habakuk 2:20; Marko 6:30-32 

Izziv za ta teden 

Ste razmišljali o tem, kako bi lahko čas, ki ga preživite sami z Bogom, izboljšal splošno kakovost vašega življenja in vam pomagal približati se Bogu? Ta teden si vzemite čas za molitev in prosite Boga, naj vam pomaga, da boste v svojem prezaposlenem življenju dali prednost času, ki ga boste namenili temu, da se z Njim stalno družite, tako kot je to vedno počel Jezus. 

Morda se boste o tem želeli pogovoriti z zaupanja vrednim prijateljem ali članom vaše skupine PTS-SLO. Morda bodo imeli nekaj koristnih predlogov – morda se bodo celo odločili, da je to dobra ideja tudi zanje! 

Copyright © Poslovni tok Slovenija – Vse pravice pridržane!