Menu

Avtor: Robert J. Tamasy Že vrsto let sem prepričan, da razlikovanje med “svetim in posvetnim”, za katerega včasih slišimo, nima nobene opore v Svetem pismu. Duhovnikom in misijonarjem so bile morda podeljene posebne vloge, skupaj s potrebnimi darovi in sposobnostmi za njihovo izpolnjevanje. Vendar pa je v Božjih očeh delo izvršnega direktorja, prodajnega zastopnika, administrativnega delavca, menedžerja ali uradnika prav tako “sveto” in poklicano od Gospoda kot verski strokovnjaki, ki delajo pod okriljem Cerkve. 

V začetku tega leta je glavni pastor cerkve, ki jo obiskujem, potrdil to resnico, ko je pridigal na temo “Kako si pridobiti spoštovanje sodelavcev”. Dovolil sem si uporabiti njegove ključne točke in jih razširiti. Spoštovanje sodelavcev je namreč ključnega pomena, če želimo biti učinkoviti kot Kristusovi “ambasadorji” – poslanci, kot je opisano v 2. pismu Korinčanom 5:20. 

Ljudje včasih pravijo, da moramo “biti dobra novica, preden lahko delimo dobro novico (blagovest – evangelij)”. Z drugimi besedami, imeli bomo malo ali nič pozitivnega vpliva s svojimi besedami – ne glede na to, kako zvesti smo Svetemu pismu – če naše vedenje na delovnem mestu označuje neetično ravnanje, nepoštenost, egocentričnost, lenoba, pomanjkanje sočutja in podobno. Kot je zapisano v Pregovorih 22:1: “Dobro ime je boljše kakor veliko bogastvo.” Navajam nekaj svetopisemskih načel za pridobivanje in ohranjanje spoštovanja ljudi, s katerimi delamo vsak dan: 

Izkazovanje ljubezni do drugih. Izraz ‘ljubezen’ lahko pomeni veliko stvari, vendar izkazovanje ljubezni do drugih odraža Božje delovanje v nas. To vključuje izkazovanje pristne skrbi in sočutja do drugih, po potrebi celo postavljanje njihovih interesov pred svoje. “O bratski ljubezni pa ni treba, da vam pišemo: vas same je Bog poučil, da ljubite drug drugega” (1 Tesaloničanom 4:9). “Ljubi svojega bližnjega kakor samega sebe” (3 Mojzes 19:18). 

Skrbimo za svoje zadeve. Ljudje, ki se nenehno vmešavajo v stvari drugih, ne da bi jih kdo prosil, so v najboljšem primeru zelo nadležni. Morda nas drugi resnično zanimajo, vendar to ne pomeni, da se lahko vtikamo na področja, kamor nismo bili povabljeni. “Prizadevajte si živeti mirno življenje, skrbeti za svoja opravila…” (1 Tesaloničanom 4:11, prosti prevod). “Hkrati se (mlade vdove) privadijo tudi brezdelnosti in hodijo po hišah. Pa ne le brezdelnosti, ampak tudi klepetavosti in zvedavosti” (1 Timoteju 5:13). 

Delajmo vestno. Le malo stvari povzroči več negodovanja kot sodelavec, ki ne opravlja svojega dela bremena. Ko drugi pri posamezniku opazijo lenobo, njihov odnos do te osebe ne more biti drugačen kot negativen. “Prizadevajte si… delati s svojimi rokami, kakor smo vam zapovedali. Tako naj bi spodobno živeli v očeh tistih, ki so zunaj, in naj ne bi potrebovali nikogar” (1 Tesaloničanom 4:11-12). “Lenuha ubija njegovo poželenje, ker se njegove roke branijo dela” (Pregovori 21:25, prosti prevod). 

Bodimo zanesljivi. Na delovnem mestu, zlasti ko so roki kratki in je treba pravočasno opraviti ključna opravila, je osvežujoče in spodbudno vedeti, kdo so tisti, na katere se lahko zanesemo. Tisti, ki sledimo Jezusu Kristusu, bi morali biti takšni: ljudje, ki jim drugi zaupajo, da bodo prispevali svoj delež – celo več kot svoj delež – za dosego želenih ciljev in nalog. “Če je mogoče, kolikor je odvisno od vas, živite v miru z vsemi ljudmi” (Rimljanom 12:18). “Zanesljiv delavec je poživljajoč kot hladen dan v vročem poletju. Osvežuje dušo svojega gospodarja” (Pregovori 25:13, parafrazirano iz angleškega svetopisemskega prevoda The Living Bible). 

O avtorju
© 2024. Robert J.Tamasy je napisal knjigi Ambasadorji v poslovnem svetu: trajna zapuščina evangelizacije in učenčevstva v organizaciji CBMC (organizacija, podobna slovenskemu krščanskemu društvu Poslovni tok Slovenija), Poslovanje v najboljšem pomenu besede: Brezčasna modrost iz knjige Pregovorov za današnje delovno okolje, v sodelovanju s Kenom Johnsonom je napisal knjigo Kako živeti življenje s srcem pastirja, skupaj z Davidom A. Stoddardom pa knjigo Mentorstvo s srcem. Vsakih 14 dni objavlja na svojem blogu: www.bobtamasy.blogspot.com. 

Prevod: Maja Bilbija, Poslovni tok Slovenija, www.poslovnitok.si
Odgovorna oseba: Prof. dr. mag. Dragica Kisilak, univ.dipl.inž. 

Vsa morebitna vprašanja ali želje prosimo pošljite na: [email protected] 

Vprašanja za diskusijo in razmislek 

  1. Ste se že srečali z (lažno) delitvijo na sveto in posvetno, ali ste v to celo verjeli? Če da, zakaj? Kako je lahko delo v poslovnem in poklicnem svetu enako sveto kot poklic pastorja, duhovnika ali misijonarja? 
  2. Koga med ljudmi, s katerimi delate, najbolj spoštujete – in zakaj? Ali vam po drugi strani navedete primer sodelavca, ki ne uživa vašega spoštovanja? Zakaj je tako? 
  3. Ali se strinjate s trditvijo, da moramo “biti dobra novica, preden lahko delimo dobro novico”? Kako ste videli, da se to načelo izraža na delovnem mestu? 
  4. Kateri od navedenih korakov za pridobitev spoštovanja sodelavcev se vam zdi najbolj aktualen? Ali lahko navedete še kakšno drugo svetopisemsko utemeljeno načelo za pridobivanje in ohranjanje spoštovanja drugih? 

OPOMBA: Če imate Sveto pismo in bi želeli prebrati več o tej temi, razmislite o naslednjih odstavkih (če imate internetno povezavo, lahko z enim klikom na naslednje vrstice preberete vse naštete citate): Pridigar 4:9-12; Efežanom 2:10; Kološanom 3:17; 3:23-24; 2 Timoteju 3:17 

Izziv za ta teden 

Vsi imamo slepe pege. Morda se ne zavedamo dejanj ali vedenja, ki bi lahko ovirala vzpostavljanje pozitivnih odnosov z drugimi. Ta teden je morda pravi čas za pošteno samooceno. 

Ali izkazujete pristno ljubezen in skrb za ljudi, s katerimi delate, se ukvarjate s svojimi zadevami (se ne vmešavate v zadeve drugih), ste znani po svoji marljivosti pri delu, ste zanesljiv član ekipe, s katerim drugi lahko računajo? 

Če menite, da je to potrebno, se pogovorite z nekom (ali več kot enim), ki vam lahko svetuje, kako doseči potrebne izboljšave. 

Copyright © Poslovni tok Slovenija – Vse pravice pridržane!