Avtor: Adrian Savedra – V današnjem konkurenčnem poslovnem okolju se je enostavno ujeti v past favoriziranja. Pristranskost na delovnem mestu lahko ustvari toksično delovno okolje, ki zmanjšuje tako moralo kot tudi produktivnost, pa naj se nagibamo k zaposlenim, ki imajo enake interese kot mi, ali spodbujamo tiste, ki odražajo naš slog komuniciranja, ali pa dajemo izbrane naloge ljudem, s katerimi se laže “ujamemo”.
Ko iščemo napotke glede odnosov na delovnem mestu, ni boljšega svetovalca od Svetega pisma, ki ponuja brezčasno modrost za sodobne poslovne voditelje. Jakob v 2. poglavju svojega pisma neposredno obravnava ta izziv:
“Moji bratje, svoje vere v našega Gospoda Jezusa Kristusa, Gospoda veličastva, ne združujte s pristranskostjo. Če pride k vašemu shodu mož z zlatim prstanom in v bleščeči obleki, pride pa tudi revež v umazani obleki, in se naklonjeno ozrete na tistega, ki nosi bleščečo obleko, ter rečete: Sédi semkaj na udoben sedež, revežu pa rečete: Ti stopi tja, ali: Sédi k mojim nogam – mar niste delali razlike med seboj in postali sodniki s hudobnimi mislimi?” (Jakob 2:1-4).
Jakob govori predvsem o tem, kako ravnamo v Cerkvi, vendar to načelo velja tudi za naše odnose na delovnem mestu. Božji standard je jasen – z vsemi ljudmi moramo ravnati enako dostojanstveno in spoštljivo, ne glede na njihove zunanje značilnosti ali okoliščine.
Peta Mojzesova knjiga 10:17 vsebuje mogočen opis Božjega značaja: “Kajti Gospod, vaš Bog, je Bog nad vsemi bogovi in Gospod nad vsemi gospodi, véliki, mogočni in strašni Bog, ki ne gleda na osebo in ne sprejema podkupnine“. Za nas, ki smo poslovni voditelji, ki si prizadevajo odražati Božji značaj, bi moral ta verz oblikovati naš pristop k vodenju. Če Stvarnik vesolja ne kaže pristranskosti, kako lahko mi opravičujemo favoritizem?
Apostol Peter je to resnico še podkrepil: “Zdaj v resnici razumem, da Bog ne gleda na osebo, temveč mu je v vsakem narodu všeč tisti, ki se ga boji in pravično ravna” (Apostolska dela 10:34-35). To je Peter izjavil, ko je spoznal, da je Božje sporočilo namenjeno vsem ljudem in ne le izbranim. Tudi priložnosti in priznanja na delovnem mestu naj temeljijo na zaslugah, značaju in uspešnosti, ne pa na osebnih preferencah ali površinskih zvezah.
Pregovori 28:21 svarijo: “Ni dobro, ozirati se na osebo, vendar se bo zaradi zalogaja kruha mož pregrešil (prosti prevod).” To trezno opozorilo nam pokaže, kako zlahka lahko kompromitiramo svoja načela zaradi majhnih koristi ali ugodnosti. Kot krščanski poslovni voditelji moramo budno paziti, da ne podležemo tej težnji.
Upoštevajte Mojzesov zgled, ki je naročil: “Ne delajte krivice pri sodbi; ne bodi pristranski do ubožca in ne klanjaj se velikemu: pravično sodi svojega bližnjega!” (3 Mojzes 19:15). Izkazovanje naklonjenosti katerikoli skupini – bodisi privilegirani bodisi neprivilegirani – izkrivlja pravičnost in spodkopava integriteto organizacije.
Posledice pristranskosti na delovnem mestu presegajo neposredne moralne težave. Ta lahko privede do:
- zmanjšane zavzetosti zaposlenih,
- višje stopnje fluktuacije zaposlenih,
- zmanjšanja inovacij, saj so raznoliki pogledi potisnjeni na obrobje,
- pravne odgovornosti in izgube ugleda,
- kompromitiranja našega vodstvenega pričevanja na duhovnem področju.
O avtorju
Adrian Savedra je področni direktor organizacije CBMC (organizacija, podobna slovenskemu krščanskemu društvu Poslovni tok Slovenija) v Oklahomi. Na začetku svoje kariere je bil glavni trener bejzbola na svoji univerzi, njegova strast pa je pomagati drugim pri duhovni rasti in uveljavljanju svetopisemskih zapovedi na vseh področjih njihovega življenja. Dejaven je v svoji cerkvi in je mentor mnogim, ki sodelujejo s CBMC.
Prevod: Maja Bilbija, Poslovni tok Slovenija, www.poslovnitok.si
Odgovorna oseba: Prof. dr. mag. Dragica Kisilak, univ.dipl.inž.
Vsa morebitna vprašanja ali želje prosimo pošljite na: [email protected]
Vprašanja za diskusijo in razmislek
- Ali ste opazili kakšne primere favoriziranja ali pristranskosti v poslovnem svetu? Če da, navedite primer.
- Ali menite, da ste bili kdaj žrtev pristranskosti ali favoritizma na svojem delovnem mestu ali v prejšnjih službah? Če je tako, kako ste se ob tem počutili? Kako ste se odzvali – ali ste koga seznanili z vplivom, ki ga je to imelo na vas?
- Navedeni so možni vzroki za favoriziranje. Ali menite, da je kateri od teh – ali katerikoli drugi razlog – kdaj upravičen? Zakaj ali zakaj ne?
- Sveto pismo jasno navaja, da Bog ne kaže naklonjenosti ali pristranskosti, da “ne gleda na ljudi” (Apostolska dela 10:34). Ali ste kdaj podvomili o tem oz. ste včasih čutili, da nekaterim ljudem izkazuje naklonjenost glede tega, kako jim uspeva oz. kako napredujejo v svoji karieri? Pojasnite svoj odgovor.
OPOMBA: Če imate Sveto pismo in bi želeli prebrati več o tej temi, razmislite o naslednjih odstavkih (če imate internetno povezavo, lahko z enim klikom na naslednje vrstice preberete vse naštete citate): 2 Mz 23:2-3; Pregovori 24:23-25; Malahija 2:9; Jakob 2:9; 3:17
Izziv za ta teden
Ko si prizadevamo graditi zdravo kulturo v svojih organizacijah, se spomnimo Pavlovih besed, ki jih je namenil svojemu varovancu Timoteju: “Rotim te pri Bogu, pri Kristusu Jezusu in pri izvoljenih angelih, da se vsega tega držiš nepristransko in ničesar ne storiš iz osebne naklonjenosti” (1 Timoteju 5:21).
To slovesno naročilo nam lahko služi kot opomin, da naša vodstvena praksa ne odseva le na nas same, ampak tudi na naše pričevanje kot krščanskih poslovnih voditeljev. Dobro bi bilo, če bi si ta teden vzeli nekaj časa in ocenili svoj odnos. Morda celo vprašamo mentorja ali nekaj zaupanja vrednih prijateljev, ali so v naših odnosih z drugimi opazili kakšen favoritizem ali pristranskost.
Copyright © Poslovni tok Slovenija – Vse pravice pridržane!