Avtor: Jim Langley – Pred leti sem začel pisati serijo esejev, ki sem jih poimenoval „Strategije četrte četrtine“. Ti eseji temeljijo na misli, da je vsako obdobje našega poklicnega življenja pomembno, vendar bi morala biti zadnja četrtina naša najboljša. Če ostanemo zdravi, lahko upravičeno pričakujemo, da bomo živeli do 80. leta ali še dlje. To pomeni, da bi lahko bilo zadnjih 20 ali več let našega življenja najproduktivnejših od vseh – tako zaradi strokovnega znanja kot zaradi izkušenj.
Pred časom se je Alan Smith, kadrovski direktor CBMC (organizacija, podobna slovenskemu krščanskemu društvu PTS-SLO), srečal z manjšo skupino starejših krščanskih poslovnih vodij (nekateri med njimi so bili upokojeni). Spodbudil jih je, naj se zavedajo neverjetne vrednosti, ki jo še vedno imajo za Gospoda in tudi za mlajše strokovnjake, s katerimi sodelujejo v lokalnem poslovnem okolju.
Smith je v razmislek ponudil šest svetopisemskih vrstic, ki imajo eno skupno lastnost: vse se nahajajo v prvem poglavju in tretjem verzu knjige, iz katere so vzete. Verjamemo, da to ni naključje, ampak je tako zamišljeno, da bi poudarili pomen, ki ga imajo starejši Kristusovi učenci v Božjem načrtu. Tukaj so te vrstice:
Za rodovitnost ni časovne omejitve. “Tak je kakor drevo, zasajeno ob vodnih strugah, ki daje svoj sad ob svojem času in njegovo listje ne ovene; vse, kar dela, uspeva” (Psalm 1:3).
Modrost naj se prenaša iz roda v rod. „Pripovedujte o tem svojim otrokom, vaši otroci svojim otrokom in njihovi otroci prihodnjemu rodu“ (Joel 1:3).
Lahko služimo kot zgled, ki mu drugi lahko sledijo. „Pred našim Bogom in Očetom imamo neprenehoma v spominu vaše delo vere, napor ljubezni in vztrajnost upanja v našega Gospoda Jezusa Kristusa“ (1 Tesaloničanom 1:3).
Duhovni rasti nikoli ni konec. „Zmeraj se moramo zahvaljevati Bogu za vas, bratje, kakor se spodobi, saj vaša vera nadvse napreduje in ljubezen slehernega med vami do vseh drugih raste“ (2 Tesaloničanom 1:3).
Naše molitve imajo vpliv v večnosti. „Hvaležen sem Bogu, ki mu služim s čisto vestjo kakor moji predniki, ko se te neprenehoma, noč in dan spominjam v svojih prošnjah“ (2 Timoteju 1:3).
Modrost, razumevanje in vero je treba deliti. ” Kar smo torej videli in slišali, oznanjamo tudi vam, da bi bili tudi vi v občestvu z nami – in mi smo v občestvu z Očetom in njegovim Sinom Jezusom Kristusom” (1 Janez 1:3).
Kot sopotnik na Kristusovi poti se strinjam s Smithovim pogledom na vrednost naših zadnjih let. Mnogi med nami so manj obremenjeni z delovnimi zahtevami in bolj na razpolago za služenje, poučevanje in mentorstvo drugih. Bog ne želi, da bi v preostalih letih na zemlji sedeli križem rok in se pospravili na polico.
Apostol Pavel je v pismu cerkvi v Filipih jedrnato sklenil: „Kajti živeti je zame Kristus in umreti dobiček“ (Filipljanom 1:21). Njegovo življenje nam daje čudovit zgled, kako do konca živeti za Gospoda Jezusa. Spodbujam vas, da se mi pridružite z držo tekača na dolge proge, ki je odločen, da bo v cilj pritekel močan in osredotočen na nagrado, ki je pred njim!
O avtorju
© 2025, vse pravice pridržane. Jim Langley piše že več kot 30 let ob svoji zaposlitvi kot agent za življenjsko in zdravstveno zavarovanje. V zadnjih letih je svojo strast usmeril v pisanje o svojem osebnem odnosu z Bogom. Njegov cilj je spodbuditi tudi druge, da se Mu približajo. Je dolgoletni član organizacije CBMC (organizacija, podobna slovenskemu krščanskemu društvu Poslovni tok Slovenija), članke z naslovom “Fourth Quarter Strategies” (Strategije četrte četrtine) pa je začel pisati leta 2014.
Prevod: Maja Bilbija, Poslovni tok Slovenija, www.poslovnitok.si
Odgovorna oseba: Prof. dr. mag. Dragica Kisilak, univ.dipl.inž.
Vsa morebitna vprašanja ali želje prosimo pošljite na: [email protected]
Vprašanja za diskusijo in razmislek
- Kaj pravite o vsebini te Ponedeljkove mane? Če ste mlajši poslovnež ali strokovnjak in svojo kariero še gradite, ali ste izkoristili modrost in izkušnje starejših kolegov? In če ste že v zrelih letih, ali ste prepoznali vrednost, ki jo lahko še naprej prinašate v svojem delovnem okolju – in ljudem, s katerimi se vsak dan srečujete?
- Katere so ovire, ki lahko starejšim in mlajšim v poslovnem svetu preprečijo ali zavirajo uspešno medsebojno sodelovanje in vzajemno korist?
- Če ste mlajši poslovnež in je na razpolago nek starejši človek, s katerim bi se lahko srečali in ki vam lahko ponudi svojo modrost, izkušnje in znanje, katere stvari bi želeli prejeti?
- Če ste vi ena od omenjenih oseb, veteran na delovnem mestu ali upokojenec, kaj menite, da lahko ponudite mlajšim ljudem? Kako bi se lotili tega, da najdete nekoga, v katerega bi lahko vlagali, s komer bi delili izkušnje, spoznanja in modrosti, ki ste jih pridobili v dolgih letih v poslovnem svetu?
OPOMBA: Za dodatne misli iz Svetega pisma na to temo preberite naslednje odlomke (če imate internetno povezavo, lahko z enim klikom na naslednje vrstice preberete vse naštete citate): Psalm 92:12-14; Filipljanom 1:21-26; 2 Timoteju 4:6-8; Hebrejcem 12:1-2
Izziv za ta teden
Ne glede na to, kje se nahajamo na svoji poklicni poti – smo šele na začetku, sredi najboljših let ali se bližamo upokojitvi (ali pa smo že tam) – lahko ponudimo veliko, s čimer lahko koristimo drug drugemu. Ta teden si vzemite nekaj časa in razmislite, kako bi vam lahko koristila sinergija sodelovanja starejših in mlajših v vašem delovnem okolju.
Če se zavedate koristi, ki bi jih prineslo preživljanje časa z drugim človekom, ki je v drugem obdobju svoje poklicne poti kot vi, razmislite o tem, da bi se približali nekomu, s katerim bi začeli takšno sodelovanje. Molite, da bi vas Bog vodil do prave osebe.
Copyright © Poslovni tok Slovenija – Vse pravice pridržane!