Avtor: Robert J. Tamasy – Ali vam niso pri srcu nove stvari? Morda je to nova majica ali nova obleka. Ali nov računalnik, pametni telefon ali televizor. Ali pa nova hiša, nov avto ali nova služba. Nekaj privlačnega je v novosti, ko imamo ali doživljamo nekaj novega – svežino, ki nas dvigne iz poznanega in banalnega.
Zato ni čudno, da imamo mnogi med nami ob bližajočem se novem koledarskem letu občutke vznemirjenja in presenečenja. Po eni strani je prehod z 31. decembra na 1. januar le vprašanje časa – saj mine en sam dan. Toda to, da lahko začnemo na sveže, z novim koledarjem, s prestopom iz leta 2024 v leto 2025, nas lahko spodbudi k navdušenem pričakovanju.
Za nekatere, ki so imeli zahtevno ali težko leto, je to lahko možnost, da izjavijo: “Ven s starim – dobro, da smo se ga rešili – hura za novo leto!” Razlika je lahko le 24 ur, a možnost obrniti list, s svežim začetkom, nam vliva upanje. Za druge je bilo preteklo leto dobro. Zato upajo, da bo še več podobnega, da bodo gradili na uspehih, in pričakujejo nadaljnji napredek.
Kakorkoli že, kako se spoprimemo s to novostjo, s tem “svežim začetkom”? Kako se lahko izognemo temu, da že po nekaj dneh novega leta doživljamo spet same stare stvari?
Za nekatere ljudi je to povezano z vsakoletnim sprejemanjem novoletnih odločitev. Težava s takimi odločitvami je, da ponavadi gredo v skrajnosti – vse ali nič. Če se na primer nekdo odloči, da bo prenehal kaditi ali omejil kakšno nezdravo navado, ko mu te zaobljube ne uspe izpolniti, je odločitev prelomljena in se spremeni v neuspeh.
Sam si raje postavim merljive in dosegljive cilje, za katere si lahko prizadevam vse leto. Na primer, če bi bila moja želja napisati novo knjigo, je ne bi bilo treba dokončati 1. januarja, v prvem tednu leta ali celo v začetnih mesecih. Lahko si prizadevam za dosego tega cilja in beležim svoj napredek. Ali pa morda želim v enem letu prebrati celotno Sveto pismo. Idealno bi bilo, če bi ga bral vsak dan, a če mi to občasno ne uspe, še ni vse izgubljeno. Branje lahko nadoknadim kdaj drugič.
Najbolje od vsega pa je, da sem se naučil, da je Bog, ki Ga častimo in Mu služimo, Bog novih stvari. V Prvi Mojzesovi knjigi, začetni knjigi Svetega pisma, izvemo, da je ustvaril nebo in zemljo, vsa živa bitja in nazadnje človeka. Od takrat naprej je dejavno vključen v ustvarjanje novih stvari. Razmislite:
Bog pušča preteklost za seboj. Mnogi med nami se spopadamo s preteklostjo – z neuspehi, slabimi spomini, neuresničenimi pričakovanji, nadležnimi grehi. Gospod nam ponuja nov začetek: “Glejte, nekaj novega storim, zdaj klije, mar ne opazite? Da, speljal bom pot skozi puščavo in reke skozi pustinjo. ” (Izaija 43:19).
Bog nam ponuja nov začetek. Namesto da se spopadamo z dolgoletnimi bitkami in grehi, ki nas pestijo, lahko po Jezusu Kristusu “začnemo znova”. “Dam vam novo srce in novega duha denem v vašo notranjost. Odstranim kamnito srce iz vašega telesa in vam dam meseno srce” (Ezekiel 36:26).
Bog lahko spremeni naše motive. Ko se zavem, da sem zašel s poti in da se osredotočam na napačne stvari, se rad ustavim in ocenim, kje sem in kje bi rad bil. Nato molim, kot je v težkem obdobju molil kralj David: “Čisto srce, o Bog, mi ustvari, stanovitnega duha obnovi v moji notranjosti” (Psalm 51:12).
O avtorju
© 2024. Robert J.Tamasy je napisal knjigi Ambasadorji v poslovnem svetu: trajna zapuščina evangelizacije in učenčevstva v organizaciji CBMC (organizacija, podobna slovenskemu krščanskemu društvu Poslovni tok Slovenija), Poslovanje v najboljšem pomenu besede: Brezčasna modrost iz knjige Pregovorov za današnje delovno okolje, v sodelovanju s Kenom Johnsonom je napisal knjigo Kako živeti življenje s srcem pastirja, skupaj z Davidom A. Stoddardom pa knjigo Mentorstvo s srcem. Vsakih 14 dni objavlja na svojem blogu: www.bobtamasy.blogspot.com.
Prevod: Maja Bilbija, Poslovni tok Slovenija, www.poslovnitok.si
Odgovorna oseba: Prof. dr. mag. Dragica Kisilak, univ.dipl.inž.
Vsa morebitna vprašanja ali želje prosimo pošljite na: [email protected]
Vprašanja za diskusijo in razmislek
- Kako ocenjujete leto, ki se je skoraj končalo, če se ozrete nazaj na preteklih 12 mesecev? Katere so bile najboljše stvari, ki so se vam zgodile? In katere so bile najslabše?
- Če bi bilo v vaši moči, kako bi želeli spremeniti stvari v naslednjem letu? Katere stvari bi morda želeli ohraniti nespremenjene ali jih preprosto nadgraditi?
- Ko se bliža novo leto, koliko se ukvarjate z načrtovanjem? Ali ste eden tistih, ki sprejemajo novoletne odločitve? Ali pa si zapišete in sprejmete konkretne cilje? Kakšna je po vašem mnenju razlika med odločitvami in cilji?
- Kakšno vlogo – če sploh kakšno – imata pri načrtovanju in pričakovanju novega leta Bog in vaša vera vanj v vaših pripravah? Pojasnite svoj odgovor.
OPOMBA: Če imate Sveto pismo in bi želeli prebrati več o tej temi, razmislite o naslednjih odstavkih (če imate internetno povezavo, lahko z enim klikom na naslednje vrstice preberete vse naštete citate): Job 42:2; Psalm 37:3-7; Pregovori 3:5-6; 16:3; 16:9; 19:21; 20:24; 27:1; Matej 6:33-34
Izziv za ta teden
Če ste še vedno sredi načrtovanja in določanja ciljev za novo leto, bi bilo morda koristno, če bi k sodelovanju povabili še koga drugega. Kdo je bližnji prijatelj ali zaupanja vreden svetovalec, s katerim se lahko pogovorite, izrazite svoje upe, sanje in pričakovanja ter povabite njega ali njo k povratnim informacijam o svojih pripravah?
Predvsem pa se odločite, da svojih ciljev in načrtov ne boste “konkretizirali” brez molitve k Bogu za modrost in vodstvo, ter poskušajte doumeti, kaj On želi, da počnete – oz. postanete – v prihodnjem letu.
Copyright © Poslovni tok Slovenija – Vse pravice pridržane!