Menu

 Avtor: Robert J. Tamasy – Nekdo je takole opisal opazovanje športnih prireditev: Tisoči navijačev, ki sedijo na svojih sedežih – ljudje, ki obupno potrebujejo gibanje – in gledajo športnike, ki obupno potrebujejo počitek. Mnogi med nami imajo veliko potrebo po večji telesni dejavnosti. Hkrati pa potrebujemo tudi počitek – še posebej, ko se prebijamo skozi stresni, mrzlični poslovni in poklicni svet. 

Pred leti sem imel zelo natrpan urnik: Veliko zgodnjih jutranjih sestankov, zahtevni dnevni urniki in roki ter veliko potovanj. Nenadoma me je ustavila bolezen. Več dni sem bil prisiljen ostati doma, sedel sem in skušal opraviti nekaj pomembnega branja, vendar sem zelo hitro zaspal. Nisem se zavedel, kako zelo sem bil utrujen. Čez nekaj dni sem se vrnil v službo z novo energijo in svežim zavedanjem, da potrebujem dovolj počitka. 

V nekaterih poklicih se 40-urni teden šteje za delo s krajšim delovnim časom. V nekaterih podjetjih ni nič nenavadnega, če ljudje delajo 70, 80 ali celo 100 ur na teden! Čeprav se včasih takšnemu urniku ni mogoče izogniti, pa bo dolgotrajno delo s takšnim tempom neizogibno terjalo svoj davek – telesni, duševni, čustveni, davek v medsebojnih odnosih – in duhovni davek. 

Tudi Sveto pismo govori o tem. Čeprav pogosto beremo pozive k delovanju in zvestemu služenju Bogu in Njegovim namenom, najdemo tudi navodila za počitek – tako telesni kot duhovni. Tukaj je nekaj primerov: 

Počitek je primeren za vse – celo za Boga. Prvo poglavje Prve Mojzesove knjige opisuje vse, kar je Bog storil pri ustvarjanju nebes, zemlje in celotnega vesolja. Nato izvemo, da se je, ko je bilo Njegovo delo končano, odločil za počitek. “Sedmi dan je Bog dokončal delo, ki ga je naredil, in počival je sedmi dan od vsega dela, ki ga je storil” (1 Mojzes 2:2). 

Bog nas je zasnoval za počitek. Ena od desetih zapovedi je, da si določimo dan za „sobotni počitek“, da si vzamemo čas za oddih od vsega svojega dela, ne glede na to, v kakšni obliki se izvaja. Kdorkoli smo in karkoli počnemo, vsi potrebujemo čas za počitek. “Šest dni delaj, sedmi dan pa počivaj; počivaj tudi ob času oranja in ob času žetve” (2 Mojzes 34:21). 

Sobotni počitek je dar in ne breme. Ko je Bog določil sobotni dan, tega ni storil zato, da bi uvedel nove predpise. To je storil v našo korist, da bi nas opomnil na pomen počitka in obnove. “Nato jim je (Jezus) govoril: Sobota je ustvarjena zaradi človeka in ne človek zaradi sobote” (Marko 2:27).

Če si vzamemo čas za počitek, je to lahko oblika čaščenja. Eno najslabših opozoril, ki jih lahko kdo izreče, je: „Delaj, kar pravim, ne pa, kar delam.“ Ko Bog Svojemu ljudstvu naroča, naj počiva, pokaže Nase kot zgled za to. “Potemtakem sobotni počitek čaka Božje ljudstvo. Kdor namreč stopi v njegov počitek, se spočije od svojih del, kakor se je Bog od svojih” (Hebrejcem 4:9-10). 

Obstaja čas za delo in čas za počitek. Mnogi med nami se zavzeto trudijo delati stvari za Boga in to je dobro. Vendar nam Sveto pismo pravi tudi, da je čas, ko je treba upočasniti, počivati in se osredotočiti Nanj. “Zaupaj v Gospoda in delaj dobro… Razveseljuj se v Gospodu… Izroči svojo pot Gospodu… Bodi miren pred Gospodom, zaupaj se mu...” (Psalm 37:3-7). 

O avtorju
© 2025. Robert J.Tamasy je napisal knjigi Ambasadorji v poslovnem svetu: trajna zapuščina evangelizacije in učenčevstva v organizaciji CBMC (organizacija, podobna slovenskemu krščanskemu društvu Poslovni tok Slovenija), Poslovanje v najboljšem pomenu besede: Brezčasna modrost iz knjige Pregovorov za današnje delovno okolje, v sodelovanju s Kenom Johnsonom je napisal knjigo Kako živeti življenje s srcem pastirja, skupaj z Davidom A. Stoddardom pa knjigo Mentorstvo s srcem. Vsakih 14 dni objavlja na svojem blogu: www.bobtamasy.blogspot.com. 

Prevod: Maja Bilbija, Poslovni tok Slovenija, www.poslovnitok.si
Odgovorna oseba: Prof. dr. mag. Dragica Kisilak, univ.dipl.inž. 

Vsa morebitna vprašanja ali želje prosimo pošljite na: [email protected] 

Vprašanja za diskusijo in razmislek 

  1. Opišite svoj običajni delovni urnik za vsak teden. Če bi ga ocenil objektiven opazovalec, ali mislite, da bi bil mnenja, da pretirano delate, morda celo, da ste t. i. „deloholik“? Zakaj ali zakaj ne? 
  2. Kako dobro znate počivati? Ko si vzamete čas za počitek in sprostitev, v kakšni obliki je ta počitek? Ali menite, da si privoščite dovolj časa za telesno in duševno polnjenje baterij? 
  3. Kakšno vlogo ima po vašem mnenju počitek – zavesten oddih od dela za nekaj minut, dan ali celo teden – pri naši duhovni rasti in razvoju? 
  4. Na kakšen način lahko zavezanost k zadostnemu počitku vpliva na našo produktivnost pri delu ter na naš občutek veselja, zadovoljstva in izpolnjenosti pri tem, kar počnemo? 

OPOMBA: Če imate Sveto pismo in bi želeli prebrati več o tej temi, razmislite o naslednjih odstavkih (če imate internetno povezavo, lahko z enim klikom na naslednje vrstice preberete vse naštete citate): 5 Mz 5:12-14; Psalm 23:1-4; 46:11; Izaija 40:29-31; Matej 11:28-30; Marko 6:30-31 

Izziv za ta teden 

Ali se ob pogledu na teden, ki je pred vami, počutite spočiti, osveženi in prenovljeni, ali pa ste utrujeni in izčrpani, še preden se je teden sploh začel? 

Vzemite si nekaj časa za molitev in razmislek o ravnovesju med delom in počitkom. Poklicani smo k marljivemu in zvestemu delu, a če nismo dovolj spočiti, se bo to sčasoma odražalo v kakovosti in količini našega dela. Morda bi bilo koristno, če se o tem pogovorite z mentorjem ali sočlani v vaši skupini PTS-SLO oz. drugi skupini zaupanja vrednih prijateljev. 

Copyright © Poslovni tok Slovenija – Vse pravice pridržane!