Avtor: Jim Mathis – Na začetku mojega življenja je bil moj moto “samo da shajam”. Bil sem inteligenten otrok, kar je pomenilo, da sem v srednji šoli lahko dobil štirico, ne da bi odprl knjigo ali se učil. Ta odnos me je spremljal tudi na kolidžu, kjer sem hitro ugotovil, katere minimalne zahteve moram izpolniti, da lahko izdelujem letnik. Sklenil sem, da nizko povprečje 2,5 točke od sedmih zadostuje. Izkazalo se je, da je to nizka meja, ki sem jo zlahka dosegel.
V tistem času sem tudi igral glasbo v neki skupini. Če sem poznal pesmi in jih znal zaigrati brez očitnih napak, je bila to minimalna zahteva. “Shajati” se mi je zdelo dovolj dobro. Celo v svoji prvi službi po končanem študiju sem vprašal, kaj se od mene pričakuje. In to sem delal, nič več.
V času te prve zaposlitve pa sem doživel razsvetljenje. Morda je bilo povezano s tem, da sem se poročil in spoznal, da si moja žena zasluži kaj boljšega. Morda je bilo to nekaj, kar je rekla, nekaj, kar sem prebral, ali neki govornik, ki sem ga slišal. Kar koli je že bilo, se je moj odnos močno spremenil. Novi pickup, ki sem ga kupil leta 1971, je bil na primer najosnovnejši model naprodaj – brez vsakršne dodatne opreme. Štiri leta pozneje pa sem kupil avtomobil z vsemi dodatki, kar je odražalo moj novi odnos do življenja na splošno.
V tem času sem ustanovil lastno podjetje in doumel, da moram biti najboljši na svojem področju, če želim uspeti. Če je nekdo drug ponujal enako storitev višje kakovosti, smo bili neuspešni v doseganju ciljev. Zagotovil sem si najboljšo opremo in usposabljanje ter vložil potrebni čas, da postanem najboljši. Prizadevanje za odličnost je postalo osrednja točka mojega življenja in fotografskega posla.
To je bilo, preden sem postal učenec Jezusa Kristusa. Potem pa sem spoznal odlomek iz Pisma Efežanom 2:10, ki pravi: “Njegova (Božja) stvaritev smo, ustvarjeni v Kristusu Jezusu za dobra dela.” Ta verz se mi je takoj priljubil, saj sem se čutil poklicanega za to delo – da ga opravljam po svojih najboljših zmogljivostih.
Sveto pismo je polno zapovedi, naj delamo dobro in s svojimi rokami častimo Boga. Na primer, v Pismu Kološanom 3:23 piše: “Kar koli že delate, delajte iz srca, kot da delate za Gospoda, ne za ljudi.” Na nobenem področju našega življenja, niti osebnem niti poslovnem, ni prostora za laži, goljufanje ali odnos “samo da shajam”.
Želim si, da bi se bil na odličnost osredotočil že v srednji šoli in ne šele pri 25 letih. Morda pa je bilo potrebno, da spoznam, kako lahko to prizadevanje za odličnost oblikuje moje življenje na način, ki bo pri srcu tako meni kot tudi vsem, ki jih bom srečal. Ta odnos, ki je spremenil moje življenje, se je obrestoval tako v smislu hvaležnosti naših strank kot tudi finančnega uspeha. Pozneje, ko smo odprli kavarno in se pomerili z velikansko korporacijo, sem vedel, da si moramo spet prizadevati za odličnost, ponujati izjemne storitve in biti boljši pri pripravi kave kot ta velika konkurenčna družba. Kavarna je bila takoj uspešna, saj je dosegla visoko raven storitev, izdelkov in vpliva na skupnost, kakršno smo si zamislili.
Kot piše v Pregovorih 22:29: “Si videl človeka, ki je bil spreten pri svojem delu? Pred kralji bo stal, ne bo stal pred mračnjaki.” Predanost odličnosti ni le v čast Bogu. Zaradi nje naše delo tudi uspeva in se izkaže za koristno v vseh pomenih te besede.
O avtorju
© 2025 Jim Mathis je pisec, fotograf in lastnik majhnega podjetja v Overland Parku, Kansas. Njegova najnovejša knjiga je Kamela in igla – kristjan razmišlja o bogastvu in denarju. V preteklosti je bil poslovodja kavarne in izvršni direktor organizacije CBMC (organizacija, podobna slovenskemu krščanskemu društvu Poslovni tok Slovenija) v Kansas Cityju v Kansasu.
Prevod: Maja Bilbija, Poslovni tok Slovenija, www.poslovnitok.si
Odgovorna oseba: Prof. dr. mag. Dragica Kisilak, univ.dipl.inž.
Vsa morebitna vprašanja ali želje prosimo pošljite na: [email protected]
Vprašanja za diskusijo in razmislek
- Ali ste zalotili sebe ali nekoga, s katerim delate, da ste zadovoljni s tem, da “samo shajate”, da naredite le tisto najmanj, kar se od vas pričakuje? Kakšno je vaše mnenje glede tega?
- Ko pomislite na prizadevanje za odličnost na delovnem mestu, kdo – ali kaj – vam pride na misel? Kaj je v njihovem delu tisto, zaradi česar za vas izstopajo?
- Sveto pismo pravi, da je odličnost standard, ki mu Bog sledi pri Svojem delu. Zakaj menite, da pričakuje odličnost tudi od nas? Kaj o našem odnosu z Bogom pove naša pripravljenost, da se zadovoljimo z manj kot tem?
- Kako naš pristop k delu – samo shajati nasproti stremljenju k odličnosti – vpliva na vtis, ki ga imajo drugi ljudje o nas?
OPOMBA: Če imate Sveto pismo in bi želeli prebrati več o tej temi, razmislite o naslednjih odstavkih (če imate internetno povezavo, lahko z enim klikom na naslednje vrstice preberete vse naštete citate):
Pregovori 10:4; 12:11; 12:24; 13:4; 18:9; Kološanom 3:17; 3:23-24; 2 Timoteju 3:16-17
Izziv za ta teden
V prihajajočem tednu si vzemite nekaj časa za razmislek in oceno svojega odnosa in pristopa k delu. Ali menite, da bi bilo potrebno spremeniti kakovost dela, ki ga opravljate? Ali bi vam pomagalo, če bi o tem povprašali dobrega prijatelja ali zaupanja vrednega svetovalca?
Morda je kdo, s katerim delate – oz. ki dela za vas – ki bi mu lahko koristil vaš pogled na pomen prizadevanja za odličnost pri vsem, kar počnete. Poskusite najti čas, da se s to osebo pogovorite o tem na prijazen in neogrožajoč način.
Copyright © Poslovni tok Slovenija – Vse pravice pridržane!