Avtor: Robert J. Tamasy – Živimo v časih, ki jim ni primere. Zračni valovi so polni besed, internet prav tako. Preko družbenih medijev lahko vsakdo, ki je sposoben govoriti, objavi katere koli informacije, ideje in mnenja, ki jih želi predstaviti. Ker so televizijske novice zdaj na voljo 24 ur na dan, komentarjev in razlag o dnevnih novicah in dogodkih ni ne konca ne kraja. Dnevne in nočne ure je treba zapolniti z zvokom, ne s tišino. Zato lahko rečemo, da še nikoli v zgodovini človeštva ni bilo toliko izrečenega, s strani take množice ljudi – o tako maločem.
Ena od posledic tega je, da se ljudje, ki tako radi govorijo, pogosto ne ustavijo in ne razmislijo o tem, kaj govorijo. Naj bo pozitivno ali negativno, prijazno ali grobo, odprejo usta in besede izletijo. To me spomni na Pregovore 10:19, ki opozarjajo: “Kjer je veliko besed, ne manjka greha, kdor je dojemljiv, pa brzda svoje ustnice.”
Toda tudi če se odločimo, da se ne bomo pustili ujeti v komunikacijski kaos družbenih medijev in da bomo omejili svojo izpostavljenost tiradam, ki so tako pogoste v množičnih medijih, še vseeno nismo imuni na moč, ki jo imajo besede, za dobro ali slabo. Lahko smo storilci ali žrtve (ali pa oboje) neprevidno uporabljenih besed.
Elektronska pošta je čudovit in hiter način komuniciranja. Toda če nismo previdni in pred pritiskom na tipko “Pošlji” najprej pregledamo in premislimo, kaj smo napisali, nam utegne biti pozneje žal. Še posebej, če pišemo v trenutku jeze ali močnih čustev. Enako velja za puščanje glasovne pošte ali pošiljanje sporočil na pametnem telefonu. Kar se nam je sprva zdelo dobro in primerno, lahko pozneje povzroči precejšnjo stisko.
Ker je učinkovito komuniciranje v poslovnem in poklicnem svetu 21. stoletja tako nujno potrebno, hkrati pa tako zahtevno, tu navajam nekaj načel iz Svetega pisma, ki so nam lahko v pomoč:
Modro izbirajmo besede. Poznam ljudi, ki so drugim z veseljem natresli svoje mnenje, čeprav jih ni nihče nič vprašal. Priznati moram, da sem bil tudi sam kdaj kriv tega. Če vnaprej razmislimo o vplivu besed, ki jih nameravamo izreči, lahko ugotovimo, ali bodo koristne ali škodljive. “Zlata jabolka v srebrnih koških so besede, izrečene o pravem času. Kot zlat uhan z dragocenim obeskom je moder vzgojitelj tistemu, ki posluša” (Pregovori 25:11-12, prosti prevod).
Razmišljajte o svojih besedah kot o orodju za gradnjo in ne za rušenje. V svojem okolju – in v poslovnem svetu, kjer preživimo toliko časa – srečamo mnogo negativnosti, kar pogosto vključuje besede, izrečene ali napisane s slabimi nameni. Ni treba, da k temu prispevamo še mi. Z uporabo besed, ki gradijo in ne rušijo, lahko bistveno spreminjamo stvari na boljše. “Nobena umazana beseda naj ne pride iz vaših ust, marveč le dobra, da bi bila ob potrebi v izgrajevanje, da bi podelila milost tistim, ki poslušajo” (Efežanom 4:29).
Zoperstavite se besedam, ki ranijo. Ste kdaj opazovali koga po tem, ko je bil tarča jeznih ali maščevalnih besed? Morda ste bili včasih tudi sami eden izmed njih. Vedoč, kakšno bolečino in nelagodje lahko povzročijo žaljive besede, si moramo namesto tega prizadevati za besede, ki zdravijo, spodbujajo in navdihujejo. “Kdor govori lahkomiselno, prebada kakor meč, jezik modrih pa ozdravlja rane” (Pregovori 12:18). Ne bodite del komunikacijske bolezni. Raje si prizadevajte biti del zdravila.
O avtorju
© 2024. Robert J.Tamasy je napisal knjigi Ambasadorji v poslovnem svetu: trajna zapuščina evangelizacije in učenčevstva v organizaciji CBMC (organizacija, podobna slovenskemu krščanskemu društvu Poslovni tok Slovenija), Poslovanje v najboljšem pomenu besede: Brezčasna modrost iz knjige Pregovorov za današnje delovno okolje, v sodelovanju s Kenom Johnsonom je napisal knjigo Kako živeti življenje s srcem pastirja, skupaj z Davidom A. Stoddardom pa knjigo Mentorstvo s srcem. Vsakih 14 dni objavlja na svojem blogu: www.bobtamasy.blogspot.com.
Prevod: Maja Bilbija, Poslovni tok Slovenija, www.poslovnitok.si
Odgovorna oseba: Prof. dr. mag. Dragica Kisilak, univ.dipl.inž.
Vsa morebitna vprašanja ali želje prosimo pošljite na: [email protected]
Vprašanja za diskusijo in razmislek
- Kakšne so vaše misli in odzivi na splošno na to, kar se dandanes sporoča na družbenih omrežjih in v množičnih medijih? Kako to, kar slišite in preberete, vpliva na vaše razpoloženje in način razmišljanja v teku običajnega dne?
- Kako mamljivo je pošiljanje impulzivnih sporočil drugim, kadar doživljate močna čustva? Ste že kdaj poslali elektronsko sporočilo, SMS ali pustili glasovno sporočilo, ki ste ga pozneje obžalovali? Kakšen je bil vpliv tega, kar ste izrazili, in načina, na katerega ste to izrazili?
- Zakaj je včasih tako težko ravnati tako, kot je predlagano – ustaviti se in razmisliti o tem, kaj nameravamo povedati, preden to izrečemo ali pošljemo – preden je prepozno odpraviti škodo?
- Na kakšne načine lahko uporabimo moč besed – in kako jo lahko zlorabimo ali napak uporabimo? Kaj način, kako uporabljamo besede, pove o nas in o tem, kakšni ljudje smo?
OPOMBA: Če imate Sveto pismo in bi želeli prebrati več o tej temi, razmislite o naslednjih odstavkih (če imate internetno povezavo, lahko z enim klikom na naslednje vrstice preberete vse naštete citate): Pregovori 10:20-21; 12:14; 13:3; 15:4; Pridigar 10:12; Matej 12:33-37; Rimljanom 15:1-4
Izziv za ta teden
Ta teden je morda pravi čas, da ocenite, kako komunicirate z drugimi – ne le vsebino, temveč tudi način, kako izražate svoje misli in ideje. Ali ste nagnjeni k impulzivnosti in takoj poveste, kar vam pade na pamet, ali pa si vzamete dovolj časa, da premislite, kaj boste povedali in kako bodo to sprejeli tisti, ki bodo to slišali oz. prebrali?
Če imate zaupanja vredne prijatelje ali sodelavce, ljudi, za katere veste, da so vam naklonjeni, jih lahko prosite, da vam pomagajo pri tej oceni. In če so pripravljeni za to, lahko tudi vi pomagate njim. Če ste član skupine PTS-SLO, bo morda na naslednjem srečanju dobra priložnost, da se o tem pogovorite.
Copyright © Poslovni tok Slovenija – Vse pravice pridržane!